Da malo oživim temu.
Da li je iko koristio motociklistička ulja u svom vazduđnjaku?
Ili uopše u automobilu?
Ne bih ovde dužio kao uvod za zainteresovane:
http://www.motornaulja.blogspot.com/2013/01/motociklisticka-ulja-u-automobilu.htmlNe bih ovo podsticao (inače bi i u uvodnim tekstovima pisao o tome) ali je nekako potrebno ne bi li se tema zaokružila.
Ionako je skoro sve rečeno.
Dakle, prilično je jasno da je ovo više opcija za nešto starija sportska vozila, međutim decidno tvrđenje Silkolene-a da se njihov Comp 4 pokazao dobro i kod starijih vozila zvuči makar zanimljivo (da je pogodan i za automobile piše i u tehničkom opisu proizvoda).
Vrlo zanimljivo jer se radi o PS ulju a zapravo je ono što zovem "tročetvrtinska sintetika" (HC ulja uz estarsku sintetiku) i što bi u svetu automobila nazvali Full sintetikom.
Dakle ako neka sintetika neka bude ova uz upozorenje šefa laboratorije Silkolene-a (vidi tekst na blogu).
Silkolene nema čisto mineralno ulje za motocikle, osim V-Twin 20W-50 (toliko o mineralnom kao obaveznom) jer je Super 4 serija načinjena od HC ulja (pa je praktično PS kategorija).
Takva imaju Motul (3000, 20W-50, ima JASO MA inače API SG), Motorex (4T Legend, 20W-50, API SJ, SG/CF; ACEA A3/B3), Silkolene V-Twin 20W-50 (jedino čisto mineralno, čak i ostala iz serije nisu mineralna; API SJ/CE), Shell Advance AX3 serija, gde su sva API SG i MA osim monogradnog SAE 40 koje je samo API SG, Castrol CASTROL ACT>EVO 4T, 20W-50 i naročito zanimljivo 20W-40 koje je verovatno bolja viskozna gradacija i od 20W-50 ali i od SAE 30 a ulje je "skoro monogradno" (i sa tek 1-2% polimera što je nekih 5 puta manje nego što imaju 10W-40).
Ekstra savet: izbegavajte 10W-40 motociklistička ulja a 15W-40 ili 15W-50 koristite pre svega zimi (hladniji deo godine).
Još jednom: ovo je više navedeno kao zanimljivost nego nešto što treba probati (naročito ne po svaku cenu).
Nova generacija ulja NIJE bauk ni za stare mašine (ima serijal tekstova o tome na blogu) ali je bolje ići do API SJ nego baš po svaku cenu na API SL (ili SM/SN) čak iako imate filter ulja. Za starije mašine bez filtera ulja ostajem pri stavu da je API SF/CC idealno (ne moraju "Classic" ulja ovih specifikacije, ima dosta savremenih mineralnih ulja) ili SF/CD do maksimalno SG/CD. Polusintetika (da ponovim od ranije) idealno Motul 2100 (15W-50) sa API SH ili neka slična (teško naći)
Sa motociklističkim uljima ćete uglavnom samo skuplje proći a teško da ćete sa VW vazdušnjakom ići na Truck Day.
Ipak, u samoj temi je pominjan bužen motor gde se tako nešto može očekivati pa su moto ulja pre svega za takve vlasnike "buba".
Monogradna ulja API CD/SF (i pored detergenata, ali umereno) imaju: FAM, NIS, INA i drugi.
Modriča je još zanimljivija sa API CD/SE (za modele iz 60-tih) ali i nešto boljim (API CF-4/SG) za modele od 70-tih na dalje.
Podsećam: monogradna ulja su ČISTO sezonska i nikakako nisu za celugodišnju primenu.
I više su za letnji period, SAE 30 ili SAE 40 kome već šta treba.
Zimi bi morali koristiti SAE 20 (i takvih ima) ali je bolje ići na 15W-40.
Modriča SuperVisk 20W-40 je skoro idealno celu godišnje ulje (ili bar veći deo godine) sa prednošću u odnosu na SAE 30 čak i leti. Eventualno neko 15W-40 za period decembar-februar (ili dolivati od jeseni takvo iz iste serije).
Ovo je retka viskozna gradacija te treba iskoristiti to dok još postoji (nije čak ni lako naći).
Dakle "Vintage" ulja ne samo da su skupa i ne mogu se naći nego često i nisu odgovarajuća (moraju imati makar API SD što nije uvek slučaj, a ionako API SC/CC možete još naći kod FAM-a po višestruko nižoj ceni, kome baš treba velikoj većini ne, to je baš za vlasnike automobila pre 1950.).
Sa motociklističkim više ako ste budžili motor ... ostalo je već rečeno, blago multigradna mineralna ulja (15W-40, 20W-40 ili 20W-50) su sigurno najisplatljivija. API SJ idealan standard (od trenutno još važećih) uz API SF ili SG kao više nego adekvatnih mogućnosti, što je nešto najbliže onome što je postojalo dok je produkcija bube još bila u toku.