II deo
Koji su zahtevi koji se postavljaju pred moderna (sve više sintetička) motorna ulja i zašto to nije u skladu sa zahtevima starijih (pre svega VW vazdušnjaka o kojima govorim) motora?
Poslednji „modni krik“ su prenaglašeni (a opet nedovoljni da spasu koncept SUS motora) EKOLOŠKI zahtevi uz koje idu filteri čvrstih čestica (čađi) za dizele (DPF kao najrašireniji) i sve kompleksniji katalizatori za benzince. Nove ACEA C norme (važe i za benzince i dizele za razliku od ranije razdvojenih A i B) forsiraju koncept „low SAPS“ ulja (nizak sadržaj: cinka, fosfora, sumpora i sultatnog pepela) što je najveća promena u poslednjih 30-tak i više godina u svetu motornih ulja (od sedamdesetih pa nadalje) i osim već korišćenih baznih ulja, uvodi nova i naravno (r)evolucionarne izmene u paketu aditiva, koji su sada prilično drugačiji nego ranije i maksimalno prilagođeni novim motorima. Naravno kao takva ova ulja nisu ni za motore ni iz devedesetih a kamoli za starije motore.
Još ranije je cilj da se uštedi par procenta goriva doveo do popularnosti lakotečljivih motornih ulja, te trenutno preovlađujuća 5W-30 klasa sve više prelazi u 0W-30 sa trendom da sve za 5 do 6 godina postane 0W-20!
I još ranije (na prelazu vekova) je sa API SL standardom ograničena upotreba ZDDP aditiva što je negativno uticalo na starije (pre osamdesetih) sisteme bregastih osovina. Iako je povećano habanje iste više mit ipak su jako stara vozila više imali od koristi od pomenutog nego od novih aditiva protiv habanja te iako se SL pa i SM mogu koristiti i u motorima iz sedamdesetih i osamdesetih neke veće koristi od toga neće biti i za njih je ostala idealna API SJ klasa kvaliteta.
Shodno tome još stariji (i prostiji) sistemi (tehnička rešenja) bregaste su još osetljiviji po ovom pitanju i zapravo maksimum zaštite po tom pitanju dobijaju od API SG klase motornih ulja.
I da se vratimo na najvažnije pitanje kako se ponašaju moderna ulja u starim mašinama?
Veoma loše. Dok su novi motori pravljeni po savremenijim metalurškim i mašinskim principima sa manje zazora i tolerancija kod starih su površine grublje. Tanak uljni film modernih motornih ulja sasvim zadovoljava na novim motorima, međutim kod starih se pokazuje kao nedovoljan do mere da se u kritičnim situacijama (teškim uslovima) čak i kida a manji sadržaj ZDDP-a samo smanjuje zaštitu motora starije generacije.
Korišćenje lakotečljivih ulja u starim motorima sasvim sigurno povećava buku (kao najmanje bitno), povećava potrošnju ulja i dovodi do pada uljnog pritiska (povremenog i privremenog, uglavnom promakne manometru a još više vašem oku). Naravno da uljna pumpa radi lakše i da se pritisak u sistemu uglavnom održava ali tu nije kraj. Jedina prednost lakotečljivih ulja (i sa čime se slažem sa ljudima koji forsiraju moderna ulja svuda pa i kod ovih motora) je to da je hlađenje motora bolje sa njima. No ovo je samo bitno da se jako viskozna ulja izbegavaju (SAE 20 ili 25W-60) do pred samu generalku i suprotno verovanju pre svega LETI a tek onda u špic zime (20W-60 će se isto ponašati kao i 20W-50 u zimskom periodu).
I naravno ne zaboravite da ulje zaptiva cilindre i da bitno utiče na kompresiju te da niske viskoznosti (ne samo kod VW vazdušnjaka) utiču čak i na pad kompresije zbog lošijeg zaptivanja cilindara.
Samo da napomenem: ima stručnjaka koji forsiraju sintetička ulja i kod VW vazdušnjaka no ne bih se složio sa njima. Postoje izuzeci koji potvrđuju pravilo ali da je to privi izbor svakako nije i uskoro će biti još jasnije. Ipak i oni se slažu da Type 1 mašine nisu za sintetiku ni u kom slučaju pa mislim da ne treba više ni pomišljati na tako nešto.
Kada se više stučnjaka ne slažu oko nekog pitanja ne treba se povoditi za autoritetom već za argumentima koji se prikazuju te na osnovu toga doneti sopstveni sud.
Oni stručnjaci koji tvrde da sintetička ulja nisu za ove „vredne starine“ su mnogo ubedljiviji u tome.
VW vazdušnjaci traže pre svega monogradna motorna ulja (SAE 30, 40 i eventualno 50) iz razloga što ona imaju jači i deblji uljani film i da su otpornija na smicanje.
E ovde ću se malo razići sa onima koji su čvrsto na stavu da su monogradna ulja tu superiorna. Da su bolja jesu i da kod njih uticaj smicanja ne umanjuje viskoznost na visokim temperaturama više od par (5%) što je mnogo bolje od npr. 10W-40 pa i 15W-40 kod kojih je taj pad i preko 10% u proseku. Kod sintetičkih 5W-40, 0W-40 pa i 0W-30 taj pad nije mnogo veći (i čak zavisno od aditiva može biti i manji) od npr. 10W-40 polusintetika ili 15W-40 mineralnih zbog većeg kvaliteta baznih ulja koja se koriste.
Ipak smicajna stabilnost (pogotovu nakon desetina radnih sati motora) je vezana za što MANJI sadržaj modifikatora viskoziteta (monogradna ih nemaju) i za što veći opšti viskozitet (ne samo na radnoj temperaturi, što je opet na strani monogradnih: npr. SAE 40 monogradno ima viskoznost na 40ºC viskoznost sličnu SAE 20W-50 uljima).
I pored svega neka multigradna ulja (i to mineralna pre svega, no ne isključivo) ipak mogu poprilično da se nose sa monogradnim i to pre svega: 20W-40, 15W-50 i 20W-50.
Dakle sve ostale „četrdesetice“ ispadaju a „šezdesetice“ kao uslovna preporuka nisu uzete u razmatranje. Doduše 20W-40 je tek uslovno multigradno ulje dok je 20W-50 granični slučaj i jedino „pravo“ multigradna (sa indeksom viskoznosti blizu 150 i po tome slično 10W-40 gradaciji) viskozna klasa od pominjanih je 15W-50.
Moderna ulja osim smanjene viskoznosti sadrže veći sadržaj deterdženata i dispezanata. Kod novih motora to je blagoslov i služi da rastvara lakove i taloge i da nastale čestice budu malih dimenzija, te su suspendovane čestice ili koloidne i disprergovane u motornom ulju ili dovoljno velike da ih moderni uljni filteri mogu ukloniti.
E sad, VW osim Type 4 mašina nemaju prave filtere ulja a Type 1 ima samo grubo sito za velike čestice tako da će sva „silesija“ deterdženata (naročito iz sintetičkih ulja koja ih i najviše imaju a i sama bazna ulja su pomalo „rastvaračkog tipa“) pokupivši lakove, čađ, pa i nadmikronske čestice metala kao i (kod ovih motora verovatnije) krhotine prethodno nataloženih čestica koje mogu biti u velikoj količini (procentu) do te mere da povećaju habanje motora i smanje protok (čak) kroz uljne kanale iako se teško može očekivati njihovo zapušenje ili slično. Mogućnost da se ugradi uljni filter na starije modele je od izuzetne koristi i trebalo bi da se razmotri jer omogućuje korišćenje viših koncentracija deterdženata i uopšte modernijih ulja.
Aditivi protiv habanja su bolji i koncentrovaniji nego ikad što dobrim delom pogoduje i starim motorima ali osim najnovijeg tipa u low SAPS uljima većina njih (u sintetikama naročito) povećavaju sadržaj (sulfatnog) pepela (mnoga sintetička ulja imaju „tipičnih“ 1,2% ili čak i 1,3% što je tik ispod granice od 1,5% koliko je za benzinske motore dozvoljeno, zbog mogućnosti samopaljenja) koji je poreklom upravo iz aditiva (naročito „antiwear“). Povećan sadržaj pepela može negativno uticati na povećanje potrošnje ulja i čak loše kompresije zbog lošeg naleganja klipnih prstenova ili čak pojave „bore polishing“ koje je više vezana za modernije turbo dizel motore no moguća je i ovde a uslovljava trajnost motora i loše utiče na kompresiju. Pojava kao posledicu ima glatke površine cilindara i poliranje mašinskih (mikroskopskih) tragova honovanja cilindra. Uz to pojavu prate i METALURŠKE promene cilindara. Vodite računa da je osim mašinske obrade koja je imala veće tolerancije i metalurgija (livenje bloka motora i slično) je bila na sasvim drugačijim osnovama od današnje te su uslovi podmazivanja daleko drugačiji onda i sada.
Razni aditivi i sama bazna ulja drugačije utiču na zaptivke motora koje u starim motorima nisu od polimernih materijala kao danas te su u principu manje otporne na moderna ulja i njihove komponente. Doduše prilikom zahvata na motorima moguće je da su ugrađene i zaptivke od modernijih materijala no i to je pod znakom pitanja a ukoliko (a verovatno da) imate bar neku originalnu eto i potencijalnog problema. Ulja za starije motore (Valvoline MaxLife, Mobil High Mileage (Castrol ima isto ime za ovu vrstu ulja), „LongLife“ raznih proizvođača (Optima) i slična) bi u ovom slučaju mogla biti od koristi ali na žalost ona imaju što povećani sadržaj detergenata koji je negativan kao i povećani sadržaj „anti-wear“ aditiva koji imaju (kako smo videli) i pozitivan i negativan efekat.
Sintetička ulja iako po mnogo čemu superiorna imaju bar dve izrazite osobine koje ih čine nepogodnim za motore poput VW sa vazdušnim hlađenjem:
1) Njihove „lakotečljive“ osobine i niske vizkoznosti uz veliki indeks viskoznosti
2) Jaka deterdžentske komponente koje čak i posle mineralnih ulja sa visokim sadržajem detergenata ili polusintetičkih prosto-naprosto isperu motor od zaostalih nečistoća i taloga te se prilikom prve upotrebe trebaju promeniti nešto ranije nego što im je interval izmene, često i posle manje od 5000km (kod modernih motora da ponovim) jer ulje brzo pocrni (samo ulje ne potamni) od čađi i rastvorenih lakova i taloga ma koliko malo ih bilo.
Kao moguća ulja za korišćenje u starijim motorima moglo bi se proporučiti Mobil 1 15W-50 ili čak i High Mileage 10W-60 (izuzetak koji potvrđuje pravilo) no pre svega stariji model istog (API SJ) kao i nekih drugih sintetika (Aral, Castrol ... ) starije generacije ukoliko se mogu naći. Racing sintetička ulja su drugi primer mogućnosti jer imaju visok sadržaj ZDDP-a i obično su API SJ ili čak SH kategorije. Ipak 10W-60 su više izuzeci nego pravila te Valvoline sa monogradnim (SAE 30 npr.) ili 20W-50 Racing (sintetičkim) uljem čini primarni izbor ove vrste ulja, pri čemu činjenica da obično nisu za produžene intervale zamene ovde nije od smetnje. Naravno bilo koja od ovih kombinacija čak i sa 8 do 10 hiljada km po zameni (kod Tipa 4 ili sa naknadno ugrađenim filterom ulja) je preskupa da bi bila isplatljiva. Ipak kvalitet je takav da bi bar povremena upotreba ovih ulja (uz uljni filter) mogla da bude dobra preporuka. Naravno poseban je problem što je pominjana Valvoline serija teško dostupna čak i u Zapadnoj a kamoli Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi.
Još jednom da napomenem da je zbog hlađenja motora vrlo bitno ne preterivati sa viskoznošću no ipak prilagoditi vremenskim prilikama i korigovati naviše (do SAE 50 monogradnih ili 25W-60 multigradnih ulja) u slučaju dugotrajnih spoljnih temperatura iznad 35ºC da ne bi došlo do „stanjivanja“ uljnog filma zbog razređenja ulja na visokim temperaturama.
Sve u svemu osim monogradnosti (ili što bliže tome) motorna ulja za VW vazdušnjaka trebaju (u principu) da imaju: umereni sadržaj aditiva protiv habanja, što manje dispergenata i umereni sadržaj deterdžentskih komponenti (čistoća je neophoda i čak i ovi motori zahtevaju detergente ali ne i u velikoj meri).
GAS ulja za benzince koji koriste TNG su takođe dobri kandidati za dobra ulja za VW motore jer obično nisu nakrkani deterdžentima (iako često imaju salicilate koji su ipak pomalo agresivni za zaptivke ovih motora), termički i oksidaciono su veoma otporna, nemaju prevelik TBN, umerenog sadržaja sulfatnog pepela i obično su mineralne osnove. Njivova 15W-40 ili čak 20W-50 (pogotovu) klasa viskoznosti je takođe O.K. Šteta je što nema starijih verzija FAM Gas ulja (API SH) ili Prista Gas ulja (API SG) jer su oba sada na SL nivou. Od manje renomiranih proizvođača Bell ima SH/CF ulje ovog tipa, Oktan Oil – Mega Gas (SJ bez dizel odrednice) i još bolja odrednica API SG (opet bez C oznaka) Viskolovog super Gas koje postoji i u 20W-50 klasi.
Od poznatijih tu su osim Galax, FAM i Prista-e u SL varijantama još i OPTIMA GAS (u API SJ klasi kvaliteta) i Selenia vs GAS sa SG ili SH zavisno od godine proizvodnje ili čak i SF ako uspete da nađete varijantu od pre bar 2-3 godine (vodite računa da je zvaničan rok motornih ulja kod nas 3 godine no do 5 se toleriše te se „cenkajte“ i tražite bar upola cene ukoliko mu je „istekao“ rok, ionako se ne može (sme) prodavati).
Zapravo Selenia ovde zvuči najubedljivije u što starijem izdanju, no i manji domaći proizvođači uz niske cene nisu toliko za podcenjivanje kako se obično smatra naročito ukoliko se radi o modelima iz osamdesetih i devedesetih a kamoli šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka.
I na kraju još jednom:
Tip 1 motora nema čak ni odgovarajuće zaptivanje na krajevima bregaste te je posebno osetljiv na tragove čađi i krhotine lakova i taloga iz motora. Osim toga nema fine i savremene filtere i najstarije je konstrukcije uopšte.
Zato su za te motore preporučljiva ne samo SAE 30 ili 40 ulja već čak i ona za „Klasične motore“ kojih imaju Comma i Castrol (Classic Oils).
Kod „keca“ je preporučeni interval zamene od 2000km (više gradske vožnje) do 4000km (više dugih relacija) uz prosečnih 3000km.
Za Type 2 i 3 motore mogu se koristiti „klasična“ SAE 20W-50 ili neka od modernijih 20W-50 (API SF/CC ponajbolje) ili monogradnih SAE 30 ili 40 i imaju interval zamene od 3000km do 6000km sa preporukom za mešovitu vožnju od 4 do 5 hiljada km. Uzmite uslovno „više grad“ oko 80% gradske vožnje i „više dugih relacija“ cca. 80% vožnje van grada najčešće po više od 100km u jednom pravcu.
I naravno Tip 4 su motori iz sedamdesetih sa pre svega pravim filterom za ulje i shodno tome intrvalima zamene od 6 do 10 hiljada km sa prosečnih 8000km (5000 milja).
Moguće je (i preporučljivo) koristiti: SAE 30 modernija ulja, neke od gore pomenutih sintetika, GAS ulja ili 15W-50 polusintetičkih (Galax Sint npr.), mineralna SF/CC ulja 15W-40 ili još bolje 20W-40 i naravno i pre svega mineralna API SF/CC do SG/CD u viskoznoj gradaciji 20W-50.
Zimi se kod svih osim Tipa 1 mogu koristiti 20W ili 20W-20 motorna ulja, mada je 15W-40 ili 15W-50 (naročito kod „četvorki“) mnogo jednostavnije i ima i dosta prednosti. Tip 1 bi zimi trebao da koristi 20W-50 „Klasična ulja“ ili eventualno SF/CC modernija u istoj viskoznosti osim što ta ulja nisu mnogo primenjiva ispod – 10(12)ºC mada će kod ovih motora biti i do svih – 15ºC uz naznaku da se po većoj zimi trebaju držati u garaži i naravno više minuta u leru pre polaska.
SVE JE TO LEPO ALI AJD’ MALO KONKRETNIJETip 1 (Type 1):
Pre svega pokušajte da koristite „classic“ motorna ulja. Pre svega Castrol Classic XL 30 koje je API SB ulje, SAE 30 viskoziteta. Može i neko od Comma monogradnih ulja za oldtimer-e međutim neka (sva?) od njih su “samo” SA bez aditiva te možda nisu dovoljno dobra a čak i da jesu nisu za više od 1000km. Ova ulja kao i neka od Kroon monogradnih (Motor Oil Regular 30, API SA) ili specijalna monogradna (za “old-timer” vozila) kao što je Addinol Engine Oil M30 su, osim za “old-timer”-e, pre svega dobra za dolivanje i “razblaživanje” modernijih (naročito dizel sa povećanim sadržajem detergženata) monogradnih motornih ulja SAE 30 viskoziteta.
Pre neku godinu videh i Optima SAE 30 sa minimalnim sadržajem aditiva i deterdženata sa API SB oznakom i naznakom da je nalivno ulje. Ako uopšte više postoji važi isto što i za prethodna.
I naravno ponajbolje Comma 20W-50 za veterane koje je API SC kategorije.
Nije isključivo ne koristiti API SF/CC ulja te i ona dolaze u obzir.
Tip 2 i 3 (Type 2 i 3)Za tip 2 bi Castrol Classic XL 30 (XXL 40) moglo biti upotrebljivo kao i pomenuto 20W-50 Comma ulje a ovo drugo i za tip 3.
No ponajbolje bi bilo koristiti Castrol Classic XL20w/50 koje je API SE/CC kategorije.
Monogradna ulja SAE 30, 40 i zimi 20W ili 20W-20 za savremenija (pre svega dizel) vozila bi mogla biti upotrebljiva uz malo razblaženja SA i/ili SB uljima iste viskoznosti.
Kod ovih vozila u obzir dolaze i API SF/CC ulja a njih na tržištu bar ima (vidi kod “Type 4”). Ukoliko imate naknadno ugrađen filter ulja API SG/CD su jednako dobar izbor pri čemu treba birati pre svega 20W-50 ili 15W-40 (tek kao drugi izbor ili zimi).
Ne zaboraviti ulja poput: Viskol SG (API SG/CD).
Tip 4 (Type 4)Castrol Classic XL20w/50 je skoro fabrička preporuka, no može i bolje.
Pre svega SF/CC motorna ulja za starije benzinske motore.
“Prvo” među “jednakima”: Lukoil Standard SF/CC koje postoji samo u 20W-50 viskozitetu te je pogodno kao “celugodišnje” motorno ulje za ova vozila.
Tu je još: GALAX GLX-2 SAE 15W-40 i Oktanoil OKTA SF 3 (i u 20W-50 varijanti) kao laka za nabavku, prem da i neki veliki svetski porizvođači tu i tamo imaju ovakva ulja. Iako su SF/CD u ovu kategoriju spadaju i INA Delta 5 Silver (20W-50 i uslovno 15W-40) i Optima SuperVisk (verovatno i najpoznatije i najbolje od pominjanih) pre svega u 20W-40 a tek zatim 20W-50 i eventualno u 15W-40 viskoznoj kategoriji.
Novolin (sada slabo prisutan bar u Centralnoj a naročito Istočnoj Srbiji) ima (bar je imao) izvanredno Novolin SF ulje koje je uz INA i Optimu vrh ove klase.
Novolin linija bi koliko sam pratio situaciju (mada je veoma teško naći podatke a vremena baš i nemam) trebalo da se “pretopila” u Niscotec seriju (uz malu modernizaciju istih), no to je nešto što bi trebalo proveriti uz (čak i da nije tačno) preporuku Niscotec motornim uljima odgovarajuće API kategorije (važi i za druge koje se spominju).
Monogradna SF/CC motorna ulja sa preporukom za stare dizel motore odmah zatim:
Najbolji primer Kroon Motor Oil HDX i to u viskoznostima 30, 40 i 20W20 (zima).
Tek zatim slična ali sa CC/SF (mala ali važna distinktivna razlika jer su ova još više dizel orijentisana i sa više detergenata), npr. Addinol MD 304 (SAE 30) i MD 404 (SAE 40).
Zatim bi na red mogla da dođu monogradna motorna ulja malo viših kategorija. Kod tipa 2 i 3 uz eventualno razblaženje SA ili SB uljima.
Zatim bi mogla da dođu na red još više kategorije (dizel) monogradnih motornih ulja:
• Od domaćih proizvođača: S3 ulja nekoliko proizvođača API CD/SF kategorije. Tu su: Galax, FAM (Fenix S3), VISKOL D S3 i Oktanoil. Tu su pre svega u opciji SAE 30 i 40 viskoznosti dok Oktanoil ima i 20W-50 iz iste serije.
• Od stranih na primer: Kroon Multifleet SCD 30 (SAE 30 i API SG/CF), Liqui Moly High Tech HD 30 i 40 (SAE 30 i 40, API CF-4/SG) i Fuchs Titan TXE 30 (SAE 30, API CD/CF/SF), Titan HD Super 40 (SAE 40 i API CD/SF) i Titan Superior HD SAE 20w-50 (API CE/SG).
Ponajbolja su Fuchs univerzal HD (API CF-4/SG) zbog zanimljivih viskoznosti:
20W-20 i 20W-30 (idealno zimsko) i naravno monogradna 30 i 40.
Sledeća kategorija su API SG/CD ulja čija je ponuda prilično velika pa ću pomenuti samo par njih: Lukoil Super 20W-50 i 15W-40, Liqui Moly (starije verzije iz 2008.) Nova Super (sada je SJ) i prilično popularna a relativno umerenih cena: “crni” Valvoline i “crveni” Shell Helix (bez sufiksa) oba 15W-40 i SG/CD.
Uslovno u ovu grupu spada i FAM Fenix Univerzal API CF-4/CF/SG i 15W-40 viskozne gradacije.
Iako klasična (old-timer) motorna ulja imaju sulfatnog pepela poput modernih low SAPS ulja (0,5 do 0,8% konkretno Castrol 0,55%) ipak ova nisu pogodna jer što bi rekli: “ići će dok ne pronađu pukotinu ili naprslinu u bar jednoj zaptivci a tada ih ne možete zadržati u motoru”.
Ipak GAS ulja sa samo S oznakom API kategorije su solidan izbor. Birajte maksimalno SJ kvalitet i po mogućstvu 20W-50 viskoznu klasu.
Valvoline MaxLife 20W-50 je takođe uslovno dobar izbor, naročito ako je motor pre nekoliko godina restauriran i ukoliko želite da isperete motor.
Optima HC Power i Sint Turbo 2002 (15W-40) su uslovna mogućnost. Ipak Galax Sint 15W-50 zbog viskoznosti ima malu prednost.
Još bolja od njih su Selenia i Aral mineralna motorna ulja viskoznosti 15W-50.
Racing sintetike su više pomenute kao kuriozitet nego prava mogućnost, a Mobil 1 15W-50 naročito ako iz USA možete nabaviti API SJ/CF verziju je jedno od idealnih sintetičkih ulja za motore o kojima govorimo.
I na kraju ali ne i po značaju (kad smo već kod rođaka iz USA):
AMSOIL sintetička motorna ulja. Počevši od njihove API neautorizovane serije preko 10W-30 verzija i nekih drugih mogućnosti koje su priča za poseban tekst.
SAE 20W-50 Synthetic Premium Protection Motor Oil se nameće kao idealan izbor makar za “Type 4” i ima API SL, SJ, SH, SG kategorije (ne računajući dizel).
Ovo ulje je šteta menjati na manje od 10 hiljada km i to u mešovitoj vožnji a ako neko može u staroj bubi da izdrži svih 15000km (ili približno 10k milja) to je onda baš ovo motorno ulje.
Classic ulja bilo Castrol bilo Comma su verovatno teško dostupna, no ukoliko klub stupi u kontakt sa ovim (ili nekim od manjih nemačkih ili engleskih proizvođača) kompanijama ne sumnjam da bi dobili dodatne informacije kao i mogućnost da se za više desetina pakovanja izvrši uvoz od strane distributera u Srbiji u kraćem vremenskom periodu i uz povoljne cene.
NAPOMENA:
Tekst je pisan po visokim profesionalnim standardima i autorovom znanju i iskustvu. Svi navodi su promišljeni i dati sa velikom sigurnošću. No autor ne može da snosi odgovornost u pravnom smislu te tretirajte tekst kao vodič i priručnik koji vam može pomoći prilikom izbora motornog ulja. Tekst je autorovo viđenje uz pokušaj da se ne favorizuju pojedine robne marke a češće pominjanje nekih od njih uslovljeno je njihovom pogodnošću za motore o kojima se priča u tekstu ili njihovom lakšom dostupnošću na domaćem tržištu. Za konačan izbor konsultujte svog servisera ili na osnovu sopstvenog znanja i iskustva uz ideje iz teksta donesite sopstvenu odluku.