vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Merac temperatura motora

Ići dole 
+8
popesky
Slavko St
bibin11
dechkotzar
Mico
KdF
vlajko05
VWMacedonia
12 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
VWMacedonia
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
VWMacedonia


Broj poruka : 333
Godina : 38
Lokacija : Bitolj,Makedonija
Datum upisa : 01.07.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 18:26

Gde je najdobro postaviti...koj model...jer ima od onih eftini sto su za Lada ...do 130 C ...ali dali su dobri za Bube, jer kao sta ja znam Bube rade nad 90 C...dali je 130 C dovolno i gde je najdobro postaviti senzor za toplina...?
Nazad na vrh Ići dole
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 18:37

nja bolje je da se izbusi rupa u uljnoj magitrali na levoj strani
kucista ( onaj cep sto se vidi od napred ispod prekidaca za pritisak
ulja ) i da se nareze navoj sa davaca i tu da se zavije , moze od Lajke
ali bolje potrazi VDO sa Golfa I GTI ( davace i pritiska i temp.
ulja ) za pritisak ulja je zgodno da se napravi adapter pa da stoji
zajedno sa prekidacem za pritiska ulja ili ako je prikljucak za tri
zice na davacu pritiska onda ne mora adapter jer na davac ide i
prekidac lampice za pritisak ulja ( VDO bi trebalo da je i sa dva isa
tri prikljucka ) Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 18:59

Temperatura ulja ne bi trebala da prelazi 110°C pa je termometar od Lade dovoljnog opsega. Prednost je sto je instrument sam za sebe, ima sopstveno kuciste, a onaj od Golfa na zalost nema. Naravno, moze da se stavi i VDO ali su oni neopravdano skupi.

Sto se mesta davaca tice, zavisi koju temperaturu oces da meris - temperaturu ulja, glave motora ili kucista motora... Sve tri temperature su razlicite i nisu bas mnogo zavisne jedna od druge. Tako se na primer glave najbrze greju ali zato i najbrze hlade kad se koci motorom, dok se kuciste sporo greje i temperatura je prilicno stabilna. Sta se desava sa temperaturom ulja ne znam, jer sam termodavac (senzor) stavio kod senzora pritiska pa mi prakticno meri temperaturu kucista motora, a ne ulja. Posot je ulje medjutim dosta male toplotne kapacitivnosti, a dosta se zadrzava u kucistu i magistralama, pretpostavljam da nije mnogo toplije od samog kucista, mozda za nekih 10-20°C.

Ja ipak ne bi busio magistralu (moze i to ali iskljucivo kada je motor rasturen da bi mogli da se izvade opiljci). Pokusao bi da stavim davac na neko drugo mesto, na primer tamo gde je cep regulatora protoka ulja kroz hladnjak... Ili na neko drugo mesto.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 19:40

busenje jes problem a evo gde je to mesto



Merac temperatura motora 19513340268



e sad ako si zaludan mozes da napravis sam i pokazivac i davac u
Beogradu u ima da se kupi kit da napravis sam termometar na bazi
Siemens-ovog KTY 10 senzora ( milslim da je PTC ) koji ima dosta dobru
linearizaciju skale za temp. od 0 do 100 stepeni Celzijusa , ima u
verziji sa LED i LCD displejima ( LED ide na napajanje od cini mi se 5V
do 18 V sto je za auto skroz OK ) a sondu napravis kao tzv. DIP STICK
SENDER iliti davac koji ide umesto sipke za merene ulja ( zbudzis sondu
u cevku ili nesta slicno pusti masti na volju )
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 19:49

Ma moze svasta da se budzi, ali sto bi se ja ako da pravim termometar sa KTY senzorom i elektronikom i da izgubim silno vreme dok to ispitam i dovedem u upotrebno stanje, kada mogu da to isto kupim za 1000 dinara ?

Sto se poozaja senzora tice, sipku za ulje sam odma otpisao kao neprikladno mesto jer mi se onda vuku razne zice po motoru, ne mogu normalno da izmerim nivo ulja i slicno. Iz istog razloga nisam montirao senzor na poklopac sita (kartera), nekako mi je to krpljenje a i vukle bi se zice odozdo ispod motora. Ono resenej sa cepom regulatora mi se najvise svidja i po svoj prilici cu da premestim senzor tamo, samo me mrzi da pravim taj reduktor...
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 19:50

e da na slici se inace i vidi Dip Stick Sender, za neupucene to su one dve zice sto su nakacene na sipku-merac ulja
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 19:55

@KdF to je vrlo zanimljivo mesto , s tim sto treba da se vidi kako ces
da propustis ulje pored onog klipcica koji regulise pritisak , ne znam
koliko on dihtuje o zidove tj. da li pored njega prolazi ulje , zato je
po meni najbolje resenje tj. najtacnije da se busi uljna magistrala jer
tuda imas protok ulja i meris trenutnu temp. mada jos bolje mesto je
kod "dog house" h;adjenja da se montira davac na ulazu u hladnjak jer
on ima nosac hladnjaka za ulje , a i tu je dosta visa temp. ulja nego
napred na uljnoj magistrali, mada je to dosta nezgodno mesto , inace
potpuno se slazem za kablove ali nesto mora i da se proguta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 20:16

Da, moguce je da tu nece biti dosta ulja... Ali sam video da mnogi proizvodjaci opreme prave reduktore bas za to mesto, nije moja ideja dakle.

Onaj senzor umesto sipke je tongue

Ja sam imao ideju da ugradim senzor na poklopac pumpe, tu je stalan protok ulja i ima ga dosta ali sam na kraju odustao jer nije bilo dosta mesta. Osim toga celicni poklopac ne prodi toplotu bas najbolje, pa bi tu senzor lagao, jer nisam imao nameru da ga busim nego da ga zasrafim tako da pritiska spoljnu stranu poklopca. Problem sa Ladinim senzorom je sto je veliki, mnogo veci neko senzor za Golfa na primer... Ovaj bi mogao da stane na razna mesta ali se ne slaze sa Ladinim satom. I tako - kako god se okrenes, du*e ti od pozadi, sto bi reko drug Mao Cetung.

Merac temperatura motora Img4731lqa8


Poslednji izmenio dana Ned 15 Jul - 20:28, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 20:25

pazi to za poklopac je vrlo extravagantno resenje jer bokovi zupcanika
dihtuju o tj poklopac pa bi morao da napravis takav adapter koji bi
dozvolio da davac dodje tacno na povrsinu pokopca sa unturasnje
stranetj. da ne viri unutra , nije nemoguce samo je jako piopavo , a i
polozaj me bi bio u preseku dijagonala ( da ne kazem tezistu ) nego
pomeren dole ili gore da bi 'vatao protok ulja a ne bokove zupcanika ,
treba probati mada sam ja najvise za to da se davac postavi tamo gde je
ulje naj toplije a to bi trebalo da bude na ulazu i hladnjak ulja (
naravno tamo gde je to izvodljivo )
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 20:31

Slazem se, ali na 1200 je ladnjak za ulje starog tipa, znaci ide direktno na kuciste pa nema lakog nacina da se tu namesti senzor. Nego, ima jedan imbus cep negde oko pumpe, pretpostavljam da zatvara neki kanal za ulje ali nistam siguran... Mozda bi mogao senzor da se turi umesto njega!
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 20:36

pravo da ti kazem nijesam zamjetio takav cep pogledacu ionako mi je
motor izvadjen, ali moglo gi ako je ipsod pupme , to sto kazes za 1200
je na zalos tacno Crying or Very sad btw. nikad nisam saznao da li je Mao CeDung ili Mao CeTung
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
Mico
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
Mico


Broj poruka : 628
Godina : 49
Lokacija : Zemun polje
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 20:59

Na jednom od sajtova za prodaju delova videh sraf sa senzorom koji se stavlja na mesto centarlnog srafa na okrugloj plocici gde menjamo ulje. kad pronadjem opet stavljam link.
Nazad na vrh Ići dole
VWMacedonia
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
VWMacedonia


Broj poruka : 333
Godina : 38
Lokacija : Bitolj,Makedonija
Datum upisa : 01.07.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 21:15

Suma sumarum decki...imam prilika uzmiti Ladin pokazivac...gde i kako postaviti...samo da go potrpem na gde bilo ili treba da napravim neko "specijalno kuciste", za zaista ne znam...pa malo detaljni plan nije tako losha ideja... Cool

Thanks Smile study
Nazad na vrh Ići dole
Mico
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
Mico


Broj poruka : 628
Godina : 49
Lokacija : Zemun polje
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 21:27

Nazad na vrh Ići dole
Mico
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
Mico


Broj poruka : 628
Godina : 49
Lokacija : Zemun polje
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 21:30

Nazad na vrh Ići dole
dechkotzar
dr. VW, spec. za Offtopic
dr. VW, spec. za Offtopic
dechkotzar


Broj poruka : 1197
Godina : 47
Lokacija : Beograd Dorcol / Haarlem NL
Datum upisa : 15.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 22:24

pa dali je temperatura realna u magistralama. One nisu non stop otvorene? One se otvaraju pri odredjenim temepraturama...

najrealnij atemperatura ulja je u karteru...

ja licno koristim sipkicu i totalno je ok..
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 22:52

Glavna magistrala koja ide od pumpe je uvek otvorena. Sigurnosni ventil koji regulise pritisak propusta ulje nazad u kuciste kada se dostigne najveci pritisak. Regulator kod hladnjaka samo prespaja hladnjak kada je pritisak visok (ulje ladno). Prema tome, svi kanali u kojima je ulje pod pritiskom su stalno u funkciji i uvek ima ulja u njima.

Neki kazu Cetung, neki Cedung - djavo ce ga znati...
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeNed 15 Jul - 23:05

mi cemo da se drzimo poznatog CETUNG a ako li se kinezi pobune sta nas briga uvek mozemo da se izvadimo kako ne znamo kineski Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
VWMacedonia
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
VWMacedonia


Broj poruka : 333
Godina : 38
Lokacija : Bitolj,Makedonija
Datum upisa : 01.07.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimePon 16 Jul - 1:12

Nazad na vrh Ići dole
bibin11
dr. VW
dr. VW
bibin11


Broj poruka : 992
Godina : 48
Lokacija : Arandjelovac
Datum upisa : 23.11.2008

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeUto 1 Dec - 17:11

da li neko moza da mi postavi sliku da vidim tacno gde treba da se namesti merac temperature ulja?
Da li je neko montirao merac PRITISKA ulja?
Nazad na vrh Ići dole
https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/forum.htm
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeUto 1 Dec - 18:31

Ima mnogo rešenja - može termosenzor da se stavi na račvu kod merača pritiska, može da se ugradi u poklopac sita za ulje, može u šraf za regulator pritiska ulja. Ja sam ga stavljao i u regulator i na račvu, ali nema razlike u pokazivanju. Problem je što na oba mesta senzor ne meri temperaturu ulja nego kućišta motora. U proseku te temperature su slične ali ne i iste jer ulje brže menja temperaturu od kućišta motora. Međutim za neku okvirnu informaciju o temperaturi motora, može da posluži.

Merač pritiska ulja sam zašrafio u račvu a nju u kućište, umesto standardnog automata za pritisak ulja. Ako imaš merač pritiska sa ugrađenim prekidačem za lampicu račva ti i ne treba, u suprotnom treba radi automata za lampicu.
Navoj je M10x1 u kućištu, a ako koristiš na primer davač od Lade (licenca Veglia) onda treba adapter navoja, odnosno treba napraviti račvu sa odgovarajućim navojem.

Ladin manometar nije baš odgovarajući jer mu je opseg do 8 atmosfera, a kako pritisak kod bube ne ide preko 3-4 većina skale je neiskorišćeno. Bolje bi bilo nabaviti neki sa opsegom do 5.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
bibin11
dr. VW
dr. VW
bibin11


Broj poruka : 992
Godina : 48
Lokacija : Arandjelovac
Datum upisa : 23.11.2008

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeUto 1 Dec - 21:17

da Slobo
Citao sam sve teme u kojima se pominje merac temperature,
samo nisam bas siguran na koje je mesto najbolje
a ti i Vlajko ste bas polemisali i o tome i o kvalitetu raznih ulja...itd
Da li si ti Slobo montirao obrtomer na svoju?
Nazad na vrh Ići dole
https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/forum.htm
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeSre 2 Dec - 9:45

Što se tiče senzora može se staviti i onaj sa šipkom za merenje ulja, ali neki tvrde da on daje nerealno vioku temperaturu. On u stvari meri temperaturu ulja koje se sliva iz motora u kućište, i to ulje je toplije od onoga koje se doprema preko hladnjaka u ležajeve. Sve u svemu temperaturu ulja možeš sasvim lako oceniti pomoću manometra - kad se motor dobro zagreje pritisak ulja na leru je niži nego kad je motor hladan.

Mislim da Slavko ima senzor dole na poklopcu sita, al ne znam kako pokazuje. Da bi merenje temperature bilo tačno, senzor bi najbolje bilo staviti u magistralu ali tako da termički bude nezavisan od kućišta što nije lako.

Od instrumenata imam obrtomer, pokazivač temperature glave motora, pokazivač temperature ulja (tj. kućišta), pokazivač pritiska ulja, voltmetar, ekonometar (meri potpritisak u usisnoj grani), sat i privremeno merač radnih sati (da bi od prilike ustanovio potrošnju na sat).
Interesantno je da mi je prosečna brzina u gradu oko 15-16 km/h što objašnjava veliku potrošnju.
Obrtomer je pravljen, ima opseg do 4000 o/min.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
bibin11
dr. VW
dr. VW
bibin11


Broj poruka : 992
Godina : 48
Lokacija : Arandjelovac
Datum upisa : 23.11.2008

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeSre 2 Dec - 15:44

bravo Slobo,stvarno si najbolji!!!
Nazad na vrh Ići dole
https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/forum.htm
bibin11
dr. VW
dr. VW
bibin11


Broj poruka : 992
Godina : 48
Lokacija : Arandjelovac
Datum upisa : 23.11.2008

Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitimeČet 3 Dec - 13:04

... a obrtomer,
na sta da zakacim?
Nazad na vrh Ići dole
https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/forum.htm
Sponsored content





Merac temperatura motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Merac temperatura motora   Merac temperatura motora Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Merac temperatura motora
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Farbanje motora,limova oko motora i menjaca
» temperatura
» Temperatura ulja, po ko zna koji put
» tresenje motora
» merac za ulje

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Motori-
Skoči na: