vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 temperatura

Ići dole 
+3
KdF
vlajko05
Slavko St
7 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: temperatura   temperatura Icon_minitimeČet 26 Jun - 21:38

Koja je normalna temperatura ulja a koja kriticna??????????

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeČet 26 Jun - 22:26

normalna oko 100

kriticna za mineralna oko 120 130 za sunteticka nesto vise otprilike oko 130 do 140

u svakom slucaju pri normalnoj voznji ne bu trebalo da predje 110 , kad se BAS tera (recimo auto put i 3/4 gasa) bude tu oko 120
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimePet 27 Jun - 8:23

Te temperature generalno zavise od ulja (tipa, vrste, gradacije) koje se koristi. Kako VW motor ima hladnjak za ulje, radna temperatura ulja fabrickog motora (dakle nefriziranog) ne bi trebala da prelazi 90-100°C ako je sve u redu. Meni temperatura nije prelazila 80°C ni pri najvecim vrucinama, doduse uz napomenu da nisam sasvim siguran u informaciju koju salje termo-davac.

U fabrickom uputstvu stoji da se pritisak ulja meri pri temperaturi od 70°C, sto me navodi na zakljucak da bi to bila neka normalna temperatura ulja.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSub 28 Jun - 12:33

Ja sam stavio termo davac od lade nive a termometar od lade specijal, nisam terao na duzu relaciju vec po gradu, temperaturu je oko 60.

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSub 28 Jun - 14:07

A gde si stavio termodavac? Ja sam do sada probao 2 mesta - na regulatoru pritiska ulja, i na mestu gde dolazi davac pritiska za lampicu, i ocitavanja se ne razlikuju. Bojim se da u oba slucaja dobijam temperaturu kucista motora, a ne ulja...
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Gost
Gost




temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSub 28 Jun - 14:31

Ljudi ja sam merio temperturu na 1200j posle 2 sata gradske voznje(juce) i temperatura je 174 stepena!
Nazad na vrh Ići dole
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSub 28 Jun - 15:09

Nemanja ::
Ljudi ja sam merio temperturu na 1200j posle 2 sata gradske voznje(juce) i temperatura je 174 stepena!

ne znam kako si to upseo da izmeris to je skoro temperatura koksovanja ulja ( tu se ulje pretvara u koks tj. cvrstu materiju ) tako da je to prakticno nemoguce

@Slavko sto se tebe tice prvo probaj da izbazdaris merac uz pomoc kljucale vode to je temp. oko 96 stepeni, a montiranje davaca od Lajke je mali problem , jer mesto gde mozes da ga stavis pokazuje znatno nizu temeraturu , naj bojli su "dip-stick" davaci koji se stavljaju umesto sipke za merenje kolicine ulja , probaj da ga usrafis ,uz pomoc reducira naravno, na mesto gde je klip za regulaciju pritiska ulja , sa donje strane motora, mada ce i tu dosta da laze, najbolje bi bilo dak bi mogao u karter da ga zasrafis negde i to sto blize centru motora tj. negde na poklopac za ispustanje ulja
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSub 28 Jun - 17:06

Na pijaci sam u zeo termodavac od Rusa od lade nive i motirao sam ga na dekli od kartera, tako da mi sluzi i za ispustanje ulja.
Termometar je od lade specijal i na njemu je iscrtano 50 - 90 - 130.
Posle 10 - 15 minuta vozne skazaljka je presla obelezeno 50 sto bi odprilike bilo 60 - 65 stepeni i kad sam stigao kuci treperila je lampica od ulja na leru.

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeNed 29 Jun - 8:55

Lampica ne sme da treperi nikada, ni na leru, to je znak da se ili ulje pregreva, ili je retko, ili je nesto pohabano (pumpa, lezajevi...).
Ja sam za termodavac uzeo onaj sto pravi Eloda (iz Hrvatske) i u kombinaciji sa satom iz Lade pokazuje prilicno tacno.

Koliko sam citao, pokazivanje kada se davac stavi u poklopac sita takodje nije najtacnije, jer tu cirkulacija ulja nije velika (valjda se na dnu zadrzava neka kolicina ulja koja se hladi strujanjem vazduha, pa zato laze).

Dipstik mozda jeste najbolje resenje (mada neki kazu da je tu pokazivanje preterano visoko) ali je takodje i petljavina jer se vuku zice po motoru i kad god treba proveriti nivo ulja te zice smetaju...

U svakom sllucaju, meni je teperatura dostigla maksimum tek posle oko pola sata voznje auto putem pri 80-90 km/h. U gradu motor nikada ne moze da se potpuno zagreje.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeNed 29 Jun - 14:41

To i mene buni zasto mi lampica treperi na leru?????????????????

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeNed 29 Jun - 22:03

temperatura ulja ne mzoe da bude previsoka , jer tebe treba da zanima najveca dostignuta temperatura ulja, kako bi utvrdio da li ulje oksidise ili koksuje sto nikako ne valja, e sad najveca temperatura je na glavama i pa tako bi trebalo i ulje tu da bude najzagrejanije , ali tu je skoro nemoguce izmeriti temperaturu ulja, isto tako posto se dobar deo motora hladi uljem ( radilica tj. njeni lezajevi i klip sa i cilindar ispod prostora za sagorevanje ) tu je nesto veca temperatura ulja , ali opet ne moze se izmeriti , zato lepo gurnes davac u karter i dobijes za par stepeni nizu temperaturu od maksimalne ( naravno tih par stepeni je prosek ) sve ostale temp. , zbog prenosa toplote, ce biti manje
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
Doktor
dr. VW
dr. VW
Doktor


Broj poruka : 801
Godina : 45
Lokacija : Poreč
Datum upisa : 20.09.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimePon 30 Jun - 1:25

Slavko St ::
To i mene buni zasto mi lampica treperi na leru?????????????????

POZDRAV...

Kada ti to lampica treperi na leru ? Poslje vožnje ili kad ti auto stoji pa tek upališ motor ?

Meni se po ljeti događa tu i tamo ovo zadnje - lampica mi treperi dok motor ne radi cca 15sec, onda se stvori pritiska ulja i sve 5 !
Ja koristim mineralno ulje 20W-50 od Midlanda (ex Quaker State), švicarske proizvodnje...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vwbuba.hr
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimePon 30 Jun - 7:33

Temperatura ulja moze da bude previsoka, ako se motor iz bilo kog razloga pregreva ili na primer nesto nije u redu sa sistemom za hladjenje ulja (hladnjak, regulator protoka kroz hladnjak i td.). Ako je temperatura previsoka, ulje se razredi, pritisak opadne i lampica treperi na leru.

Grejanjem se svako ulje razredjuje, neko vise a neko manje, i pritisak ulja opada na nizim turazama kada kapacitet uljne pumpe postaje nedovoljan. Na leru i pri zagrejanom motoru pritisak je najmanji, i ako opadne do granice paljenja davaca pritiska, lampica treperi ili stalno gori. Najbolje bi bilo izmeriti pritisak manometrom (treba da bude najmanje 2 atmosfere pri 2500 o/min i 70°C ulja, ali ovo vazi SAMO za SAE30). Nedovoljan pritisak ulja ukazuje na potrosene lezajeve ili potrosenu uljnu pumpu (nedozvoljeno veliki zazor).
Kako svi noviji motori imaju iste lezajeve radilice i bregaste, ali nemaju iste uljne pumpe (1200 na primer ima pumpu sa zupcanicima sirine 21mm, dok 1600 i noviji 1300 imaju 26mm) pa su tako motori sa pumpom manjeg kapaciteta ugrozeniji po tom pitanju. Pretpostavljam da je pumpa povecana upravo zbog toga sto se ti motori i vise greju (veca kompresija, veca snaga)...
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimePon 30 Jun - 16:33

KdF ::
Temperatura ulja moze da bude previsoka, ako se motor iz bilo kog razloga pregreva ili na primer nesto nije u redu sa sistemom za hladjenje ulja (hladnjak, regulator protoka kroz hladnjak i td.). Ako je temperatura previsoka, ulje se razredi, pritisak opadne i lampica treperi na leru.

lose sam se izrazio, hteo sam da kazem da na motoru koji je ispravan nemoze da se ocita temperatura ulja koja je prevelika pomeranjem mesta davaca , jer je poenta bas u tome da se nadje mesto gde je moguce izmeriti najvecu temperaturu, zbog navedenih razloga

naravno ukoliko je nesto neispravno na motoru, pa dolazi do pregrevanja , temperatura ulja ce biti veca od propisane

ali treba imati u vidu da motor moze da se pregreje da se to ne vidi na temperaturi ulj, jer ona znatno sporije raste nego temp. glava motora , a ukoliko je recimo paljenje lose podeseno i smesa presiromasna , moze doci do pregrevanja i ostecenja na glavama a da se to po temperatui ulja vidi preasno, mada se ovo retko desava na fabrickim motorima
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
Mico
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
Mico


Broj poruka : 628
Godina : 50
Lokacija : Zemun polje
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimePon 30 Jun - 17:50

I koja je presuda? Gde je najbolje staviti davač temperature ulja?
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimePon 30 Jun - 20:00

Tvrdi se da je najtacnije pokazivanje pomocu senzora koji se stavlja umesto sipke za ulje.
Najtacnije pokazivanje temperature ulja bi bilo da se senzor male mase postavi direktno u magistralu i da nema termickog kontakta sa kucistem motora, ali to je tesko izvesti.

Uostalom, temperatura ulja vidi preko pritiska ulja, a on moze tacno da se meri. Kada je ulje hladno, pritisak je isti na leru kao i na veoj turazi. Kad se ulje zagreje, na leru je pritisak nizak i raste sa turazom. A pritisak pokazuje kakvo je podmazivanje motora.

Temperatura glave se obicno meri senzorom sa termo-parom koji izgleda kao sajbna a ugradjuje se ispod svecice (kod starijih motora obicno na 3. cilindru jer je on losije hladjen od ostalih).
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimePon 30 Jun - 21:13

u magistrali je manja temperatura zbog prenosa toplote na kuciste i u pumpi ulja ko sto rekoh najveca je u karteru jer tu ulje dnosi svu toplotu koju odvuce sa lezaja i cilindara i klipova, ali je poet manja nego na tim mestima zbog prenosa toplote na kuciste
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeUto 1 Jul - 7:42

Ulje kruzi u sistemu, hladi se u hladnjaku i preko kucista, i pitanje je koja nam je temperatura znacajna - ako se brinemo o stanju ulja, onda najveca (na povrsini ulja u kucistu motora verovatno, sto meri senzor na sipki) ili ona manja, koja bi trebala da je bliska temperaturi samog kucista, a koja bi trebala da odslikava pouzdanost podmazivanja motora...

Meni se nikako ne dopada senzor na sipki, mada on moze da se napravi relativno jeftino.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeUto 1 Jul - 14:09

pa ja ti sve vreme pricam da ti je za stanje ulja bita temperatura ulja, a za podmazivanje motora bitan je jedino pritisak ulja jer nosivost uljnog filma zavisi od pritiska ne od temperature ( iako se pritisak ulja menja sa temperaturaom sistem za podmazivanje se dimenzionise na radnoj temperaturi motora , i to za maksimalno opterecenje )
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeUto 1 Jul - 14:16

Kad ga malo preforsiram i motor se malo vise zagreje ,onda na leru mi treperi lampica od ulja.

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeUto 1 Jul - 21:43

Sto znaci da su moguce dve stvari - ili se motor pregreva, ili su lezajevi ili pumpa za ulje potroseni.
Doduse, u nekim starim uputstvima je pisalo da treperenje lampice na leru nije opasno, dok god se gasi sa porastom turaze. Lampica moze da treperi i ako pritisak na kome davac daje kontakt nije adekvatan.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSre 2 Jul - 0:06

negde sam video da je covek imao problem sa pojedenim poklopcem pumpe za ulje, ali mislim da je u pitanju bio aluminijumski poklopac, to bi valjalo proveriti , nije tesko samo se skine poklopac i vidi koliko je izrisovan , a moze da se sredi smirglanjem, vodobrusni papir se stavi na svaklo ( vrlo bitno jer treba ravna povrsina) i smirglanje dok se ne isteraju svi risevi, ne treba preterivati sa finocom , mislim da je za pocetak 320 dovoljan a 600 za finis

u svakom slucaju treba proveriti da li je davac pritiska ulja ispravan tj. odgovarajuci , i izmeriti pritisak ulja u magistrali manometrom

ali ja bi prvo siao najjednostavnijom varijantom a to je gusce ulje tipa Long Life 20W 60 ili Selenia HPX 20W60 ( zeleno ulje izuzetno gusto preporuceno za motore sa preo 100 000 km. )

ali ako se dobro secam Slavkov motor je skoro radjen, tako da treba proveriti kod starog vlasnika da li je menjao pumpu za ulje
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSre 2 Jul - 8:21

Koliko znam, serijski poklopci su celicni. Risevi pocnu da se pojavljuju kada se onaj pipak na zupcaniku pohaba, pa pod opterecenjem pocne da gura zupcanik pumpe iz bregaste - tada zupcanik pritiska poklopac i pocinje ubrzano da ga jede.

Probao sam ja da smirglam taj poklopac, pa sam odustao. Mnogo dugotrajan i dosadan proces... To bi bilo najbolje odneti u neku radionicu koja ima ravnu brusilicu, da se prebrusi. Najbrze i najjeftinije... Doduse, moglo bi to da se uradi i na strugu, uz neke improvizacije ali ravna brusilica je prava masina za to.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Braca
dr. VW
dr. VW
Braca


Broj poruka : 1035
Godina : 75
Lokacija : BGD-Pašino brdo
Datum upisa : 14.08.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSre 2 Jul - 10:09

A vas dvojica doktoriraste na pritisku ulja. a covek je samo pitao sto mu se na nabudjenom manometru pali lampica kad radi na leru.

Slavko izbaci taj manometar i lampica tise nece vise paliti.
Nazad na vrh Ići dole
http://b92.net
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 72
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitimeSre 2 Jul - 20:28

Braca ::
A vas dvojica doktoriraste na pritisku ulja. a covek je samo pitao sto mu se na nabudjenom manometru pali lampica kad radi na leru.

Slavko izbaci taj manometar i lampica tise nece vise paliti.

Eh Braco izbacio bi on to ali kako bi posle opravdao ime Baltazar cheers
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
Sponsored content





temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: temperatura   temperatura Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
temperatura
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Merac temperatura motora
» Temperatura ulja, po ko zna koji put

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Motori-
Skoči na: