vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 molim savet da ulagati

Ići dole 
+2
ed72
mirky
6 posters
AutorPoruka
mirky
pridošlica
pridošlica



Broj poruka : 4
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2016

molim savet da ulagati Empty
PočaljiNaslov: molim savet da ulagati   molim savet da ulagati Icon_minitimeUto 20 Dec - 22:03

Zdravo,
nasledila sam ovu bubu. Da li moze neko da mi kaze da li se isplati ulaganju u nju.
Stanje sa limarijom je prilicno lose kako se meni cini. Hvala

molim savet da ulagati 2ln9w12
Nazad na vrh Ići dole
ed72
VW entuzijasta
VW entuzijasta
ed72


Broj poruka : 92
Godina : 51
Lokacija : Sarajevo
Datum upisa : 29.09.2015

molim savet da ulagati Empty
PočaljiNaslov: Dobro dosli!   molim savet da ulagati Icon_minitimeSre 21 Dec - 1:15

Dobro dosli na forum!

Da li se isplati ulagati u bubu je dobro pitanje!
Ako pitate buboljubce, kakvi su uglavnom na ovom forumu, vecina ce reci da se isplati.
Mozda trebate razmisliti o sljedecim stvarima ukoliko zelite donijeti dobru informiranu odluku:

- Sta zelite postici restauracijm ili farbanjem bube (zadrzavanje bube za sebe iz bilo kojih razloga ili prodaja)
- Koji je vas budzet za ovaj posao
- Znate li ista sami raditi
- Imate li majstore koje poznajete i u koje imate povjerenje (jako bitan faktor)
- Koju vrstu restauracije raditi: djelomicnu ili kompletnu koja ukljucuje rastavljanje vozila do nasitnijih sarafa i koje podrazumijeva odvajanje skoljke od sasije (i ovdje postoje mnoge nijanse npr. da pravite stvarni odltimer po zapadnim standardima i kriterijima...)
- U kakvom je stanju samo vozilo (po jednoj slici je tesko procijeniti ali vasa buba se cini kao dobra osnova za restauraciju)

Nakon ovoga trebate sve popisati i opisati sta zelite raditi a potom uzeti nekoliko ponuda. Ja trenutno radim bubu koju zelim zadrzati i prije toga sam uzeo jedanaest ponuda iz cijele Bosne. Ovdje morate biti oprezni jer su majstori pravi "majstori" u pregovorima i dosta su slatki na rijecima. Kod vecina djela ne prate te rijeci. Zato se morate pripremiti, nauciti njihov jezik i sve staviti na papir. Najbolje je potisati ugovor gdje ce te sve staviti crno na bijelo:
Kvalitet materijala (opis i naziv marke - danas je to lako izvodivo)
Dijelove koji se moraju nabaviti
Procedure rada (npr postupak varenja, zastite vara, premaza, pripreme i obrade, zavrsne zastite...)
Vremenski period (jako bitno jer vecina zeli uzeti posao a onda gomilaju jos milion drugih poslova i vuku Vas za nos sa puno opravdanja da Vam nekad presjedne i sam posao). Ovdje je najbolje dogovoriti penale za svaki prekoraceni dan od strane majstora izrazen u novcu.

I pored svega navedenog su u stanju da se igraju sa Vama jer je vozilo rastavljeno i stoji kod njih.

Ja sam zagovornik da je vozilo najbolje vratiti u originalno stanje. Takvih majstora je jako malo, jer makar kod nas u Bosni, svi zele da su veci i pametniji inzinjeri od samih dizajnera i konstruktora iz njemacke i vrhunskih restauratora od Australije do Amerike. Od pedesetak majstora sa kojima sam razgovarao 80% njih bi najradije pretvorilo moju bubu u nekog Frakenstajna.

Kada vec dogovorite posao, vazno je da ih nadzirete, neke morate i dodatno "motivirati" tako da posao ispadne onako kako valja i kako vi zelite. Mnogi ce reci da im je drago sto ih posjecujete ali slabo ili nikako primaju primjedbe.

Cuvajte se majstora koji kazu da ce sve lako ici, da sve znaju i onih koji su najjeftiniji. Imajte na umu da su rastavljanje i demontaza prije radova i montaza poslije jako bitne radnje.

Cijene radova, ovisno o majstoru, se ovdje krecu od 700 do 2000 eura. Ovdje govorim samo o limarsko farbarskim uslugama i poslu rastavlljanja i vracanja vozila u pogon.

Na kraju, imajte na umu da cete imati skoro novo auto koji je pravi klasik i u kojem cete zaista uzivati. Bube se jako malo kvare i lako se odrzavaju i kada odlucite, lako ih se rijesite ako mas morate.

Zelite li vidjeti dobru restauraciju otidjite na ovaj link:

https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/t4935p100-novosadjanka-1300-71

Puno srece!


Nazad na vrh Ići dole
djcorto
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
djcorto


Broj poruka : 583
Godina : 62
Lokacija : Dubai
Datum upisa : 14.02.2010

molim savet da ulagati Empty
PočaljiNaslov: Re: molim savet da ulagati   molim savet da ulagati Icon_minitimeSre 21 Dec - 5:53

Bravo Edine, sjajan odgovor!

Jedan bitan faktor: obim posla se u stvari NE ZNA dok se auto ne rastavi, pogotovo ako je već rađen. Može da se okvirno proceni na osnovu iskustva, ali se stvarno stanje stvari zna tek kad se školjka odvoji od šasije, ispeskira (ili šta već, neki drugi postupak skidanja boje i rđe) i pregleda.

Mehanika je najmanji problem, rasklapanje i sklapanje JAKO bitni. Limarija, osim ako se ne radi o manjim zahvatima, nije vredna truda, niti može da se uradi kako treba, ako se ne odvaja školjka od šasije. Zamenskih delova ima, kao što se na pomenutom linku može videti. Napominjem da je Dika jedan od najboljih, tako da prikazan nivo rada zaista treba uzeti kao etalon.

Blage prepravke da bi se auto doveo na nivo bezbednog učešća u današnjem saobraćaju, gde većina ima ABS i servo, halogene farove, i klimu, a mi nemamo, nisu greh, ako će auto da se redovno vozi. Naravno, sve treba da izgleda što više originalno. Ja recimo ugrađujem dodatne tačke za pojaseve kojih na mojoj 66 nema (na dnu stuba).

Odluka da li se ide na vraćanje u original ili se blago ili manje blago buba modifikuje mora da se donese PRE početka radova, jer od toga direktno zavisi nabavka delova, a često i cena.

Jedna od lepših, boljih, a bogme i skupljih, restauracija bube iz 70tih je ovde:

https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/t700-70-vw-1300
Nazad na vrh Ići dole
pavle
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
pavle


Broj poruka : 701
Datum upisa : 01.07.2007

molim savet da ulagati Empty
PočaljiNaslov: Re: molim savet da ulagati   molim savet da ulagati Icon_minitimeSre 21 Dec - 7:56

Rekao bih da je stanje bube originalno, što je vrlo bitno. Model nije nešto posebno zanimljiv ali ako su u pitanju
uspomene ili neke slične stvari onda to nije presudno. Mada koja količina buba je ostala u Srbiji, sve je zanimljivo.
Obzirom da je dama u pitanju, a i da nije, svakako bih preporučio Diku. To će zasigurno skratiti mukotrpan put
traženja, pregovaranja, poštovanja dogovorenog i još mnogo toga što sigurno bude kada je u pitanju restauracija.
Još jedna bitna stvar je čuvanje posle restauracije.
Srećno!
Nazad na vrh Ići dole
bili
VW zaluđenik
VW zaluđenik
bili


Broj poruka : 239
Godina : 47
Lokacija : Neusatz
Datum upisa : 15.11.2008

molim savet da ulagati Empty
PočaljiNaslov: Re: molim savet da ulagati   molim savet da ulagati Icon_minitimeSre 21 Dec - 21:00

Neću se složiti (delimično) sa Pavlom, da model nije zanimljiv, jer ukusi su različiti, nekome se baš takve sviđaju. Upravo ja imam takav model, odnosno 1200J samo plavu, jer meni se na primer ne sviđaju beli automobili, pa ni bube. S druge strane tačno je da je intrsovanje za ovakve bube malo. Stariji modeli imaju mnogo više interesenata jer su mnogo ređi.

Da li se isplati ulagati? Novčano gledajući ni u jedan stari auto se ne isplati ulagati. S druge strane takav auto ume da uzvrati puno, nekome buba donosi osmeh na licu, nekome služi kao hobi, nekome kao beg od svakodnevnog stresa, nekoga vežu uspomene i emocije...

Vrlo bitna napomena je da je bavljenje old tajmerom skup sport. Manje ili više, ali uvek je skup. Novčani iznos uložen samo u dovođenje u ispravno stanje, vrlo brzo može da dostigne pa i da pređe (tržišnu) vrednost vozila. O restauraciji da i ne govorimo.

To što se spolja vidi nije ništa strašno i lako se popravlja, glavno pitanje je kakvo je stanje od dole, odnosno onim što se ne vidi na prvi pogled.

Svakako potražite nekog ko se razume u bube, ko će je malo bolje pogledati, da se posavetujete. Neke preporuke ste ovde već dobili.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.021.rs
Doktor
dr. VW
dr. VW
Doktor


Broj poruka : 801
Godina : 45
Lokacija : Poreč
Datum upisa : 20.09.2007

molim savet da ulagati Empty
PočaljiNaslov: Re: molim savet da ulagati   molim savet da ulagati Icon_minitimePon 16 Jan - 22:34

Da li se isplati restauracija bube ili bilo kojeg auta ?
Da, sigurno, jer zadovoljstvo nema cijenu, pogotovo ako ste uz bubu/taj auto sentimentalno vezani.

Na kraju, svaki hobi košta, da sam htio da me ne košta, sakupljao bi salvete iz hobija, a ne slagao bubu. Wink
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vwbuba.hr
Sponsored content





molim savet da ulagati Empty
PočaljiNaslov: Re: molim savet da ulagati   molim savet da ulagati Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
molim savet da ulagati
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» savet
» Problem ako se ugasi...
» Sta je bolje?
» Treba mi nephodan savet!!!
» pokretanje motora posle par godina

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Limarija-
Skoči na: