vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Grejanje motora

Ići dole 
+6
igorsnegi
Dika
GibaniTZa
KdF
VWMacedonia
shone
10 posters
AutorPoruka
shone
VW entuzijasta
VW entuzijasta
shone


Broj poruka : 117
Godina : 50
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeSre 18 Jul - 23:25

Narode, posto planiram sa bubom na more (CG),koliko je opasno pregrevanje motora,kakvu stetu moze da nanese i kakve korake preduzeti u tom slucaju. Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
VWMacedonia
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
VWMacedonia


Broj poruka : 333
Godina : 38
Lokacija : Bitolj,Makedonija
Datum upisa : 01.07.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 1:13

A iz dakle taj problem? Imao si vec takov problem sa Bubom?
Ako nisi do sada...pali i vozi do mora...nema cemu da se brigas...90km/h...otvoris lepeze...pa tako imas A/C Laughing
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 8:08

Ako je sve podeseno kako treba (paljenje prevashodno) nece doci do pregrevanja. Jedino sto treba voditi racuna - ako uzbrdo auto nece da ubrzava treba prebaciti u nizu brzinu. Posto je turbina za hladjenje povezana sa motorom, kolicina vazduha za hladjenje motora je proporcionalna broju obrtaja. Ako uzbrdo das pun gas a broj obrtaja je relativno mali, kolicina goriva koja sagoreva u motoru je velika a kolicina vazduha je nedovoljna i to je jedini slucaj kada bi moglo da dodje do pregrevanja motora. Iz tog razloga ne treba muciti motor uzbrdo, nego na vreme saltovati u nizu brzinu, tako da auto bez preteranog pritiskanja gasa (u ovom slucaju naravno sporije) savlada brdo. Ovo se lepo vidi na ekonometru.

Nekada je Buba reklamirana kao automobil koji ne moze da prokuva i koji nema problema sa pregrevanjem, sto je u osnovi tacno, dok god je sve dobro nastelovano i ispravno i dok se razumno vozi. Nisu svi automobili sa vazdusnim hladjenjem bili imuni na probleme sa toplotom - naprotiv.

Prvi znak pregrevanja je detoniranje (kliktanje) koje se javlja usled pregrevanja svecica. Kada se motor jos zagreje pocinje da tinja ili da se pali lampica za ulje, jer se ulje jako razredi pa opada pritisak. U takvoj situaciji obavezno treba stati i ugasiti motor, jer rad motora bez pritiska ulja moze da izazove veliku havariju.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 10:09

Trebalo bi proveriti stanje sus plehova i kedera izmedju njih i karoserije, zategnutost kaisa i cistocu rebara na cilindrima i glavama...

VW inzinjeri su se dosta iscimali da odvoje donji deo motora, koji emituje toplotu od gornjeg koji treba da ostane hladan i odakle se uzima deo vazduha za hladjenje. Znaci, svi sus plehovi moraju biti pravi (ne uljubljeni), zategnuti bez veliih zazora izmedju njih samih (poneka rupica moze da postoji) a keder bi trebalo da bude ceo bez rupa da omoguci jos bolje dihtovanje izmedju donjeg i gornjeg dela motora...

Ako kais nije dovoljno zategnut, onda se moze desiti da proklizava i da ne obrce dovoljno remenicu koja pokrece turbinu i time nemas odgovarajuci protok vazduha...

Takodje bi bilo pozeljno da su rebra na cilindrima i glama cista, bez da imaju prljavstinu izmedju njih...Mada nisam siguran koliko je to bitno jer se sva toplota zapravo zadrzava na vrhovima rebara, koliko sam shvatio...

Da, proveri da li ti crveo sto vodi vazduh sa glave do karburatora ne spada, nema nekih rupa, ili iz nekog drugog razloga pusta vreo vazduh u gornji deo motornog prostora...

Sve su ovo manje bitne stvari od ovih sto je KdF naveo, ali kada se ide na duzi put i ako se neke od njih iskombinuju, moze da bude belaja...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 12:39

Bitno je da rebra glava i cilindara budu sto cistija, jer naslage blata, prasine pomesane sa uljem i slicnih necistoca lose provode toplotu i mogu znatno da otezaju hladjenje motora.

Takodje je bitno da na kucistu turbine ne postoje nikakve rupe gde bi isticao vazduh za hladjenje. Tako na primer, cesta je pojava da ljudi ugrade neoriginalne kablove za svecice bet gumenih tanjirica koji zatvaraiju onu rupu na limu kroz koju ulazi svecica. Bez tih tanjirica kroz tu rupu izlazi deo vazduha za hladjenje cime se motor vise greje.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 71
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 13:55

Shone ako redovno vozis Bubu i nisi imao problema ne vidim zasto bi imao problema da odes sa njom do mora i vratis se, pa ona da je htela da se pregreje uradila bi to i u gradskoj voznji po ovim vrucinama, a ja licno mislim da je solo voznja na otvorenom putu laksa za motor nego stani-kreni po gradu.Sve ovo sto su napisali Sloba i Giba je OK. ali ne treba pred neki duzi put rasklapati motor da bi se videla rebra na glavama i cilindrima, sus plekovi i sta ti ja znam sve. Zato pali makinu i vozi i lepo se izbrckaj na moru lol! lol! lol!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 14:24

Bojim se da voznja na otvorenom moze vise da zagreje motor nego voznja u gradu, narocito duge uzbrdice i planine gde je vazduh razredjen.
Poznato je da motor radom na leru ne moze da se zagreje na radnu temperaturu, jer ga ventilator stalno ladi. To znaci, da svako stajanje na semaforu dodatno ladi motor. Na ravnom putu nema nikakve opasnosti od pregrevanja, ali uzbrdo i pri velikom opterecenju ne treba mnogo maltretirati motor.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
igorsnegi
dr. VW
dr. VW
igorsnegi


Broj poruka : 1246
Godina : 50
Lokacija : Beograd-Visnjicka Banja,Obrenovac,Koceljeva
Datum upisa : 05.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 17:39

Drage kolege,savrseno se slazem sa vasim misljenjem!!!Ja uglavnom putujem na more nocu i auto mi neuporedivo ide bolje manje goriva trosi!!!Ipak su preko dana temperature mnogo vece pa vazdusno hladjen auto mnogo bolje ide nocu nego po danu kada su temperature za 10-ak stepeni vece zar ne?
Nazad na vrh Ići dole
https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/profile.forum
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 19:14

Da, to je dobro da se zna da se Buba ne moze zagrejati (dostici radnu temperaturu) na leru...Zato i postoji termostat i ona klapna na filteru fazduha da ubrzaju dostizanje radne temperature...

Dobro kod moje Bele Bube je to sto kada se malo vise ugreje pumpa za gorivo prestane da radi kako treba, i auto se ugasi...Eto prirucne metode da se auto ne pregreje lol!

Posle penjanja uz neko brdo valja auto ubaciti u brzinu (ako moze 3. jos bolje, uglavnom je to 4.) i pustiti je tako da se spusta bez dodirivanja pedale gasa...Povecani broj obrtaja motora ubrzava cirkulaciju ulja koje se bolje hladi, takodje se ventilator brze okrece, a zbog male kolicine smese gorivo-vazduh u cilindrima oni se manje greju...Tako je takodje i kocioni sistem rasterecen...
Nazad na vrh Ići dole
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 71
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 20:17

Sve sto pisete je u redu, ma ljudi moji motor je konstruisan da izdrzi sva opterecenja koja mogu da se nadju na putu.
Evo mog licnog iskustva: Juli mesec 2006 od Mladenovca do Banja Luke po danu temperatura vazduha oko 32 stepena, putovanje tzv. koridorom (skroz kroz Bosnu) bez ikakvih problema, sutra dan penjanje na Manjacu temperatura vazduha 37 stepeni, usponi 12% na 1800 m nm. bez problema i sve to sa Busom. Ove godine 9. VI. do Kozarske Dubice 435km. tzv. koridorom kroz Bosnu temperatura vazduha 30 stepeni, bez ikakvih problema i to koje sam opterecenje imao u Busu.... vozio sam Randzu Very Happy Very Happy Very Happy lol! lol! lol!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
Mico
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
Mico


Broj poruka : 628
Godina : 50
Lokacija : Zemun polje
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 20:21

2 shone

ponesi i litar-dve ulja, cisto da ti se nadje, zlu ne trebalo....
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 19 Jul - 23:08

I litar-dva vode, da oladis pumpu ako zatreba.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
VWMacedonia
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
VWMacedonia


Broj poruka : 333
Godina : 38
Lokacija : Bitolj,Makedonija
Datum upisa : 01.07.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimePet 20 Jul - 1:47

Grejanje motora 298530


A postaviti ovakov fen na alternatoru?
Nazad na vrh Ići dole
Mico
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
Mico


Broj poruka : 628
Godina : 50
Lokacija : Zemun polje
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimePet 20 Jul - 3:21

Citat :
A postaviti ovakov fen na alternatoru?

Mislim da ne bi mnogo postigao jer je motorni deo poprilicno air-tight tj zaptiven... Mozda je uloga tog fena da potera topao vazduh iz motora prema onim prorezima koji se nalaze ispod zadnje soferke... Gde si nasao taj fen? Ja ga dosad ne videh? Malo me potseca na kasike rotacionog bagera Smile
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimePet 20 Jul - 8:05

Ovo je standardan popeler koji ide na sve alternatore koji imaju sopstveno hladjenje. Bubin alternator se hladi pomocu turbine tako da postavljanje ovoga nema nikakvog smisla, cak bi moglo i da poremeti strujanje vazduha kroz alternator.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
igorsnegi
dr. VW
dr. VW
igorsnegi


Broj poruka : 1246
Godina : 50
Lokacija : Beograd-Visnjicka Banja,Obrenovac,Koceljeva
Datum upisa : 05.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimePet 20 Jul - 8:33

VWMacedonia ::
Grejanje motora 298530


A postaviti ovakov fen na alternatoru?
Podseca me na machine iz filmova serijala "Pobesneli Max"!
Nazad na vrh Ići dole
https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/profile.forum
shone
VW entuzijasta
VW entuzijasta
shone


Broj poruka : 117
Godina : 50
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeSub 21 Jul - 0:39

Hvala na informacijama koje sam primio k'znanju.

Sve sto ste naveli je ok koliko toliko ali trebalo bi da malo ocistim ta rebra ima naslaga ulja.To se bese uzme benzin i udri (ribaj lazo) ako se nevaram?

Da ne ureknem bubca za sad samo vozim bez ikakvih nedaca(kuc,kuc).

Jedino mozda me brine sto mi se svremena na vreme pojavi udar u zadnjem delu, kad dodam gas a to osetim i po rucici menjaca,bice da su nosaci ili ja malo preterujem, ponekad promenim u vecu brzinu na malom obrtaju.Moze biti da je to ,bemliga?

Ja se izvinjavam ovo je za novi post.Malo sam se zano. Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
shone
VW entuzijasta
VW entuzijasta
shone


Broj poruka : 117
Godina : 50
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeSub 21 Jul - 1:14

2 Dika
Citat :
Shone ako redovno vozis Bubu i nisi imao problema ne vidim zasto bi imao problema da odes sa njom do mora i vratis se

Cika Diko ja i supruga neizbijamo iz nje.

Skoro svaki dan je vozikamo,i nikad mi nije motor davao znake pregrejanosti.
Mislim da treba da znam o tome ( za nedaj boze),posto je Mico imao tih problema.

Jos jednom hvala svima! lol!
Nazad na vrh Ići dole
VWMacedonia
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
VWMacedonia


Broj poruka : 333
Godina : 38
Lokacija : Bitolj,Makedonija
Datum upisa : 01.07.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeSub 21 Jul - 1:58

KdF ::
Ovo je standardan popeler koji ide na sve alternatore koji imaju sopstveno hladjenje. Bubin alternator se hladi pomocu turbine tako da postavljanje ovoga nema nikakvog smisla, cak bi moglo i da poremeti strujanje vazduha kroz alternator.

Grejanje motora 301108

Mislim da je ovo Typ 4
Epa ona postavi ovakvo Smile hehe
Nazad na vrh Ići dole
Mico
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
Mico


Broj poruka : 628
Godina : 50
Lokacija : Zemun polje
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeSub 21 Jul - 16:03

Citat :
Bubin alternator se hladi pomocu turbine tako da postavljanje ovoga nema nikakvog smisla, cak bi moglo i da poremeti strujanje vazduha kroz alternator.

2 KdF

Nije da sumnjam u tvoje znanje al' kad menjasmo onomad alternator ja ne videh nikakav otvor/prorez/klapnu kuda bi vazduh prolazio iz turbine ka alternatoru/dinami scratch Moraces da me prosvetlis...
Nazad na vrh Ići dole
igorsnegi
dr. VW
dr. VW
igorsnegi


Broj poruka : 1246
Godina : 50
Lokacija : Beograd-Visnjicka Banja,Obrenovac,Koceljeva
Datum upisa : 05.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeSub 21 Jul - 16:14

Mico ::
Citat :
Bubin alternator se hladi pomocu turbine tako da postavljanje ovoga nema nikakvog smisla, cak bi moglo i da poremeti strujanje vazduha kroz alternator.

2 KdF

Nije da sumnjam u tvoje znanje al' kad menjasmo onomad alternator ja ne videh nikakav otvor/prorez/klapnu kuda bi vazduh prolazio iz turbine ka alternatoru/dinami scratch Moraces da me prosvetlis...
Mozda nije originalni alternator od Bube???
Nazad na vrh Ići dole
https://vw-vhs-mladenovac.forumotion.com/profile.forum
Mico
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
Mico


Broj poruka : 628
Godina : 50
Lokacija : Zemun polje
Datum upisa : 03.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeSub 21 Jul - 16:29

Citat :
Mozda nije originalni alternator od Bube???

A od kojeg drugog auta moze da se stavi alternator? scratch

Skrecemo u offtopic Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
dechkotzar
dr. VW, spec. za Offtopic
dr. VW, spec. za Offtopic
dechkotzar


Broj poruka : 1197
Godina : 47
Lokacija : Beograd Dorcol / Haarlem NL
Datum upisa : 15.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeSub 21 Jul - 19:41

ja mislim da je taj tockic standardan na meksickim bubama i (mozda) na golfu 1. Sto se tice hladnjeja samog alternatora, skoro sam siguran da se nehladi od turbine...

@ makedonac To je "obican" type 1 motor sa porseovim hladjenjem.Jako diskutabilno koliko on bolje hladi nego obican sistem sa bube..
Nazad na vrh Ići dole
dexit
dr. VW
dr. VW
dexit


Broj poruka : 1446
Godina : 46
Lokacija : belgrad[e]
Datum upisa : 02.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeUto 24 Jul - 0:21

elem, shone - skokni na temu 'rezervni delovi' - mozda dobijes dodatni info sta bi bilo zgodno imati pri ruci [nozi] za svaki slucaj pred polazak na [duzi] put..

eh, da.
ja stigoh veceras sa 500 km dugog puta na 40+ bez ijednog problema [i bez ijednog rezervnog dela, ako se ne varam Embarassed] samo jedno dosipanje ulja - koje prijatno deluje na hladjenje motora..

i nemoj da skaces sa teme! Grejanje motora Baba
Nazad na vrh Ići dole
http://www.diekaefermaschine.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitimeČet 26 Jul - 23:34

@macedonia jes to je type 1 a sto se posche ladjenja tice postoje misljenja da je za street motore ono losije od std. sad scratch e da i i mexico bube imaju ovakvu remenicu ( sa malim ventilatorom )
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
Sponsored content





Grejanje motora Empty
PočaljiNaslov: Re: Grejanje motora   Grejanje motora Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Grejanje motora
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Farbanje motora,limova oko motora i menjaca
» Ko je ovde Mr.T1?
» Grejanje
» grejanje kabine
» grejanje kabine

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Motori-
Skoči na: