vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Podizanje zadnjeg kraja bube

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
madjo
pridošlica
pridošlica



Broj poruka : 40
Godina : 43
Lokacija : Podgorica,Crna Gora
Datum upisa : 13.07.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimeSub 11 Avg - 12:28

Evo da pitam jer je moja buba legla pozadi pa ako je neko radio neka objasni kako se dize bubina zadnjica...(razmisljam da odem do Planinskog katuna - a put je dosta los )..
Nasao sam neshto po stranim forumima al milije mi je da cujem vashe mishljenje..
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sprdnja.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimeSub 11 Avg - 22:37

Pa bilo je vec reci o tome, ali ukratko - treba samo izupciti opruge, koje imaju nutove na oba kraja, povecati ugao prednaprezanja i vratiti ih nazad. Fino stelovanje se obezbedjuje time sto je broj nutova na krajevima opruge razlicit, tako da se pomeranjem za po jedan zub na oba kraja ostvaruje vrlo mala promena ugla prednaprezanja.
Da bi se to uradilo, treba osloboditi glavcinu sa ramena (3 srafa M12), skinuti poklopac torzije, povuci rame tako da spadne sa granicnika i svuci rame sa opruge. Onda treba podesiti ugao (po knjizi najbolje) i vratiti sve nazad. I naravno, treba paziti na oprugu - veoma je jaka i ako se ne vodi racuna moze da se covek povredi... U knjizi se moze naci da treba koristiti specijalni alat za ponovno natezanje opruge da bi se rame vratilo do granicnika, ali to se moze uraditi i obicnom dizalicom kod obicne Bube. Pokazalo se da kod 1302/1303 ovaj trik ne pomaze jer je rame suvise kratko, pa se dizalicom podize ceo auto umesto da se nateze samo opruga. Mozda bi mogao da pomogne alat za sabijanje spiralnih opruga, eventulano uz neke improvizacije ili prepravke...
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 71
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimeNed 12 Avg - 7:30

Podizanje zadnjeg kraja bube Zdanjevesanjeam5
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimeNed 12 Avg - 11:17

Legenda

1. Torziona opruga
3. Rame
12. Poklopac torzine cevi
18., 19. Gumene caure ramena
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 8:01

Rešenje kod 1303/1302 je da neko sedne pozadi ( 100kg ili jače) i onda će možda moći dizalicom da se podigne...

Generalno, posao je zaheban, tako da očekuj da mu posvetiš više vremena...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 8:39

Kod obicne nije tako strasno, cela intrevencija je relativno laka pod uslovom da ni jedan sraf nije zardjao (zapekao), sto nije nemoguce jer se ti srafovi retko odvrcu.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
dechkotzar
dr. VW, spec. za Offtopic
dr. VW, spec. za Offtopic
dechkotzar


Broj poruka : 1197
Godina : 47
Lokacija : Beograd Dorcol / Haarlem NL
Datum upisa : 15.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 10:46

Jedan savet iz licnog iskustva:

Pre nego sto pocnes isa ovim, nadji 2 srafa koja su 2 puta duza od postojecih srafova na poklopacu torzione cevi. Kada sve to budes vracao, skoro je nemoguce vratiti poklopac...doduse ja sam odmah zamenio one gume, mozda zbog toga nisam mogao da ih privucem. U svakom slucaju u serviserskom prirucniku to rade sa dva duza srafa..

A alat za podizanje ramena je modifikovana bubina dizalica..koja ima dve kuke..jedna se kaci na rame a druga ispod krila...dizalica je "obrnuta" tako da skuplja...kapiram da to nebi bilo tesko napraviti...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 12:39

Isitini za volju, ja te gume nisam menjao pa nisam imao poteskoce da vratim poklopac.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 12:49

Vraćao sam ga pola sata...

Uzmeš dva duža šrafa, namestiš to...Onda zašrafiš dva kraća pa odviješ ova dva duža u ušrafiš dva kraća na njihovo mesto...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 13:46

Sama konstrukcija je takva da rame ne treba da se okrece u gumenoj cauri, nego se gumena caura uvija dok se rame klati. Da bi to bilo, gumene caure moraju biti jako stegnute poklopcem. Inace rame pocne da se okrece u gumenoj cauri. Zbog toga u uputstvu pise da povrsina ramena koja dodiruje gumu nikako ne sme da se podmazuje.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
dechkotzar
dr. VW, spec. za Offtopic
dr. VW, spec. za Offtopic
dechkotzar


Broj poruka : 1197
Godina : 47
Lokacija : Beograd Dorcol / Haarlem NL
Datum upisa : 15.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 13:53

@giba

brate ja sam imao otvorenu knjigu pored sebe dok sam to sve radi (menjao gume)... Dok nisam izredjao sve psovke (bog, sunce, majke i sl) nigde nisam stigao! E kada sam to nekako vratio na svoje mesto, onda sam provalio da u knjizi pise da se koriste ti srafovi!
Nazad na vrh Ići dole
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 71
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 17:25

KdF ::
Sama konstrukcija je takva da rame ne treba da se okrece u gumenoj cauri, nego se gumena caura uvija dok se rame klati. Da bi to bilo, gumene caure moraju biti jako stegnute poklopcem. Inace rame pocne da se okrece u gumenoj cauri. Zbog toga u uputstvu pise da povrsina ramena koja dodiruje gumu nikako ne sme da se podmazuje.

Ne podmazuju se ali se kvase vodom i onda lakse legnu na svoje mesto. lol!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 19:30

Za vodu ne znam, u knjizi se spominje talk koliko se secam...
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
dechkotzar
dr. VW, spec. za Offtopic
dr. VW, spec. za Offtopic
dechkotzar


Broj poruka : 1197
Godina : 47
Lokacija : Beograd Dorcol / Haarlem NL
Datum upisa : 15.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 20:24

talk je protiv skripenja!
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimePon 13 Avg - 22:58

Bojim se da je talk samo da bi se olaksala montaza. Ako guma pocne da skripi to je vec znak da je rame pocelo da se okrece u gumi i da je treba menjati.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
dechkotzar
dr. VW, spec. za Offtopic
dr. VW, spec. za Offtopic
dechkotzar


Broj poruka : 1197
Godina : 47
Lokacija : Beograd Dorcol / Haarlem NL
Datum upisa : 15.06.2007

Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitimeUto 14 Avg - 8:34

Surprised ok?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Podizanje zadnjeg kraja bube Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje zadnjeg kraja bube   Podizanje zadnjeg kraja bube Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Podizanje zadnjeg kraja bube
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Podizanje/Izdizanje zdnjeg dela bube/trajka
» Platne prednjeg kraja
» Podizanje stakla
» Mehanizam za podizanje i spustanje prozora
» Spustanje zadnjeg trapa na Bubi

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Ostalo-
Skoči na: