vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Stelovanje kocnica

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 71
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimeSre 12 Dec - 8:00

Stelovanje kocnica Resizeofkocnice1vi2

Stelovanje kocnica Resizeofkocnice2ma1

Prilikom stelovanja kocnica koje inace radim u isto vreme kada ispustam vazduh iz istih, ja postupam ovako:

1. Razstelujem rucnu kocnicu (potpuno otpustim sajle)

2. Kocnice se steluju pomocu dve zvezdaste matice (poz, 13 na drugoj slici, svaki tocak ima po dve) koje se pokrecu srafcigerom kako je prikazano na drugoj slici 2.3a( uokvireno crvenom linijom). Matice se okrecu sve dok prilikom okretanja dobosa ne osetim trenje pakna o dobos, isti postupak je i za drugu maticu stim sto se mora voditi racuna da se dobos lagano okrece. Kad ustelujem paknove pritisnem pedalu kocnice 2 - 3 puta pa ponovim stelovanje i ovaj postupak uradim 2 - 3 puta. Posle stelovanja paknova ispustim vazduh iz kocnica tocka koji sam stelovao da bih nakon ispustanja vazduha jos jednom prestelovao paknove. Treba napomenuti da to sto paknovi lagano taru o dobos nece izazvati grejanje kocnica.

Redosled rada je isti kao kod ispustanja vazduha :

prvo se radi zadnji desni tocak, zatim zadnji levi pa prednji desni i na kraju prednji levi.

3. Visinu hvatanja rucne kocnice podesavam posle zavrsenog stelovanja paknova na sva cetiri tocka i to tako da rucna kocnica "hvata na 6-7 zubu" jer ce sila kocenja rucnom kocnicom biti ista "hvatala ona na 3 ili 10 zubu" bitno je da paknovi zadnjih tockova budu nastelovani pomocu zvezdastih matica (pomenuta poz.13) a ne preko sajli rucne kocnice.

Postupak stelovanja kocnica gde su napred diskovi je isti s razlikom sto se steluju samo zadnji paknovi, na diskovima je samostelujuci sistem disk plocica.

P.S. Postupak ispustanja vazduha iz sistema za kocenje vec je opisan u nekoj od predhodnih tema pa ga necu ponavljati.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
j00j4nt200
VW entuzijasta
VW entuzijasta



Broj poruka : 64
Godina : 49
Lokacija : Srbija
Datum upisa : 25.01.2016

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimePon 17 Jul - 23:12

Da se ubaci spijun (merni listići) u rupu gde se vidi pakna i dobos koji razmak bi trebao biti tamo?
Nazad na vrh Ići dole
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 71
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimeUto 18 Jul - 9:08

j00j4nt200 ::
Da se ubaci spijun (merni listići) u rupu gde se vidi pakna i dobos koji razmak bi trebao biti tamo?

Nema potrebe ubacivati spiun dovoljno je vizuelno ustelovati da ima oko 0,5mm zazora !
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
j00j4nt200
VW entuzijasta
VW entuzijasta



Broj poruka : 64
Godina : 49
Lokacija : Srbija
Datum upisa : 25.01.2016

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimeUto 18 Jul - 22:57

Hvala, razumeo.
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimeČet 20 Jul - 21:45

Ako na dobošu postoji istrošenje, a obično postoji sem ako je skoro obrađen, onda je teško oceniti zazor. Ja obično štelujem tako da okrećem zvezdastu maticu dok pakn ne počne da koči a onda vratim za jedan zub ili dva, tako da se doboš okreće sasvim slobodno. Najvažnije je da se svi paknovi našteluju isto, ravnomerno, jer od toga zavisi da li će točkovi da koče ravnomerno što je bitno.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Doktor
dr. VW
dr. VW
Doktor


Broj poruka : 801
Godina : 45
Lokacija : Poreč
Datum upisa : 20.09.2007

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimePon 24 Jul - 11:01

Štelovao sam i sa šipjunom i ovako kao što piše KDF, baš lani prije tehničkog.
Ova zadnja metoda je i jednostavnija i brža. Exclamation
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vwbuba.hr
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimeČet 27 Jul - 22:45

Inače rupe sa čepom na anker-platni bar po fabričkom uputstvu ne služe za štelovanje zazora, već za proveru debljine obloge odnosno da li je vreme da se obloge menjaju.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
j00j4nt200
VW entuzijasta
VW entuzijasta



Broj poruka : 64
Godina : 49
Lokacija : Srbija
Datum upisa : 25.01.2016

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimePet 28 Jul - 12:59

Sve sam razumeo:) Nisam znao koliki treba okvirno da je razmak, ja prvobitno ostavio kao da stelujem na biciklu pa nije kocilo nista Smile
Posle Dikine poruke sam popravio i sve ok, samo sto su malo istroseni dobosi.
Nisam nasao da kod nas ima da se kupi set federa i onih poklopaca drzaca, i oni su malo istroseni - ima u inostranstvu.

Zamenio sam glavni kocioni, sva creva i metalne linije kocnice, sve cilindre kocnica i sve pakne i podesio i nije lose, mnogo bolje nego sto je bilo ranije.
Kada sam zavrtao crevo u jedan cilindar kocnica ili sam pretegao ili kvalitet bas nije neki pa je provrteo navoj, pa je radila brusilica da izvadim crevo i jos jedan novi cilindar dokupio Smile
Zamenio sam i 2 automata stop svetla (od fice 2 konektora a bio je ranije. 1 automat 2 konetora) sto idu na glavni kocioni ali mi nesto ne sija, moracu videti za vikend gde sam pogresio.
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitimeSub 29 Jul - 17:05

Automati treba da su povezani paralelno na te dve žice što idu iz instalacije. Vidi da li je ispravan osigurač i da li su kleme dobre, jer kako su izložene vlazi stradaju vremenom od korozije...

Ako su svi točkovi dobro naštelovani hod pedale je kratak. Ako si menjao glavni cilidar možda treba da podesiš i zazor pedale, podešava se na onoj šipkici koja ulazi u cilindar a povezana je na pedalu. I najvažnije - kada šteluješ zadnje kočnice obavezno prvo šteluješ paknove zvezdicama, a tek onda sajle ručne. Ako uradiš obrnuto kočnice će i dalje raditi normalno ali ne onako kako je konstruktor zamislio.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Sponsored content





Stelovanje kocnica Empty
PočaljiNaslov: Re: Stelovanje kocnica   Stelovanje kocnica Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Stelovanje kocnica
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Novi zadnji Amortizeri i kvar Kocnica...!??
» Stelovanje paljenja, ventila
» kocnica
» pukla cev kocnica
» RUCNA KOCNICA OTKAZALA!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Ostalo-
Skoči na: