vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Sta je bolje?

Ići dole 
+10
bubamara
nikson
cybertel
GibaniTZa
Dika
bubuleja
vlajko05
ABUB
KdF
Slavko St
14 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePet 2 Nov - 19:54

Sta je bolje magnetno ili platine, prednosti i mane????
POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePet 2 Nov - 20:01

Magnetno paljenje takodje u sebi ima platine, ali mu ne treba akumulator jer u sebi sadrzi i generator koji proizvodi struju za paljenje. Prema tome, motor sa magnetnim paljenjem nema potrebu ni za akumulatorom ni za alternatorom/dinamom da bi radio, osim naravno za samo startovanje.

Ne vidim zasto bi neko ugradjivao magnetno paljenje, tim pre sto je sam sklop mnogo komplikovaniji od obicnog razvodnika. Ovo paljenje je korisceno kod industrijskih motora, i cak nisam siguran da moze da se ugradi u auto (tj. da li ima dovoljno mesta pod haubom).

Sto se jacine varnice tice, ne verujem da tu ima neke znacajne razlike. Medjutim, moguce je da se krive regulacije predpaljenja razlikuju od onih kod klasicnog razvodnika, jer motori sa magnetom su uglavnom predvidjeni za konstantan broj obrtaja (mnogi su imali i automatski regulator broja obrtaja) sto kod kola nije slucaj. Sem toga, na te motore je cesto isao Solex 26VFIS koji uopste nije ni imao ajnspric-pumpu upravo zbog rezima rada motora koji ne podrazumeva stalna ubrzavanja vec odrzavanje konstantnog broja obrtaja.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePet 2 Nov - 20:25

(tj. da li ima dovoljno mesta pod haubom).
Sad si me zbunio, ja sam izbacio platine, da nije elektonsko a ne magnetno kako sam ja napisao.

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
ABUB
pridošlica
pridošlica



Broj poruka : 20
Godina : 58
Lokacija : SUMADIJA
Datum upisa : 23.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: sta je boljeß   Sta je bolje? Icon_minitimePet 2 Nov - 20:53

Postoji par nacina palenja.
PLATINE koje su vrlo jednostavne i vrlo lako se daju promeniti i nasteloveti,
vek trajanja kod dobr nastelovanog motora 10000 do 15000 km
u zavisnisti od kvaliteta. Cena cirka 7evra (turska proizvodi platine za vw odlican kvalitet).Slabost ugao davanja varnice vrlo promenljiv jer kako se trose platine tako se povecava ugao .moze se desiti da motor kod lose stalovanih olatina izgubi na snazi i do 30% o losem palenju da ine govorimo.
TRANZISTORSKO palenje koje se moze lako ugraditi u bosov razvodnik 009,
kosta cirka 70evra SCP SOP kad se jednom ugradi daje uvek isti ugao varnice.
Mane cena, i posto nista nije vecno postoji mogucnost kvara (nema popravke)
negde na duzem putu katastrofelno.
ELEKTRONSKO paleneje klasika za auta 80-tih godina .razvodnik od bus motora sa vodenim hladjenem 2litre 112KS pase u bubin motor uz to dodje jos i komutator.
Vrlo pouzdan sistem moje misljenje i najbolji.
Mane cena cirka 170 evra isplati se samo za jace masine 1600 pa na gore.
Inace savrseno palenje stedi gorivo i motoru daje njegovu maksimalnu snagu.
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePet 2 Nov - 22:00

Ako su samo izbacene platine, radi se o beskontaktnom elektronskom paljenju. Ovih ima vise vrsta (sa magnetnim i sa optickim senzorom, tranzistorska i tiristorska ili CDI).
Dakle, sve ovo sto je reako ABUB je tacno. Samo bi moglo da se doda da su sva elektrosnka paljenja potencijalno opasna jer mogu da otkazu bez ikakve najave i to u najgorem trenutku (npr. pri preticanju). Ovo se generalno ne desava kod klasicnog paljenja sa platinama (kvar se skoro uvek nazire pre definitivnog otkaza) i to je jedina slaba strana elektronskih paljenja.
Sve ostalo je na njihovoj strani - jaca je varnica, paljenje se mnogo redje steluje jer se prakticno i ne pomera (osim kod sistema sa platinama), i s tim u vezi evidentna je usteda goriva jer je paljenje uvek nastelovano.
Ako medjutim uporedimo potpuno ispravno i dobro nastelovano klasicno kontaktno paljenje sa bilo kojim beskontaktnim paljenjem, razlike gotovo da nema. Neka istrazivanja su pokazala da je usteda u gorivu samo nekoliko procenata sto je prakticno zanemarljivo. Glavna prednost beskontaktnih paljenja je u smanjenom odrzavanju.

Kompromisno resenje je tranzistorsko ili tiristorsko paljenje sa platinama. Ovde je potrebno minimalno odrzavanje, a pouzdanost je slicna kao kod klasicnog paljenja jer je bobina ista, pa kod kvara elektronskog dela sistem moze da se preveze na klasican i da se normalno nastavi voznja. Ja na kolima imam takav uredjaj (tiristorsko paljenje ili CDI) i za ovih 11 godina eksploatacije nisam imao ni jedan kvar. Uredjaj sam napravio prema semi iz SAM-a iz 80-ih godina, a delovi su jeftini i mogu se lako nabaviti (jedino postoji jedan transformator koji treba namotati). Jedne iste platine mi traju vec 40.000 km jer se prakticno ne trose (struja kroz njih je ispod 100mA). Jedino ih je potrebno povremeno ocistiti obicnim papirom jer necistoca sprecava tako slabu struju da tece (jednom godisnje ili u dve godine).
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePet 2 Nov - 23:22

Slobo CDI = Capacitive Discharge Ignition, kapacitivni sistemi kod kojih se struja primara ne dobija iz akumulatorske baterije vec el. praznjenjem kondenzatora, tako da ti nemas ovo vec imas elektronizirani klasicni sistem sa mehanickim prekidacem


sto se prednosti beskontaktnog paljenja tice kod bube jedino se moze iskoristiti to sto gotovo da nema odrzavanja , a sto se pouzdanosti tice , sistemi su jako pouzdani
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeSub 3 Nov - 8:37

Sistemi jesu jako pouzdani, ali se kvarovi ipak desavaju jer elektronika ima neki vek trajanja kao i sve drugo, a otkazuje bez najave.

Ja imam tiristorsko paljenje ili CDI (Capacitive Discharge Ignition) upravljano platinama. Dakle, postoji jedan konvertor napona koji od 12V pravi oko 350V i tim naponom puni kondenzator. Kada se platine otvore, tiristor se ulkjuci i kondenzator se preko njega isprazni kroz primar bobine, sto u sekundaru indukuje napon od oko 30.000 V.
Prednost ovog sistema nad tranzistorskim se ogleda u vecem visokom naponu i uvek istoj energiji paljenja, sto narocito povoljno deluje u visim podrucjima obrtaja - kod klasicnog paljenja energija akumulirana u bobini za vreme dok su platine zatvorene (ukljucene) je sve manja sto je broj obrtaja veci (jer je krace vreme proticanja struje kroz primar). Negativna strana CDI paljenja je kratko trajanje varnice, sto se delimicno resava povecanim zazorom svecica (kod mene je zazor od 0,9mm pokazao najbolje rezultate).
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeSub 3 Nov - 14:04

Kao da sam baksuzirao kad sam otvorijo ovu temu
Upalim na benzin, posle 500m ugasi se, mislio sam da mi je benzina nestalo hocu da predjem na plin nece.
Palio sam ga nizbrdo i nikako.
Promenim kompletno elektonsko i vrati na klasicno, platine, upalim desna strana radi leva nece. Promenim svecice i sve OK.
Sta je moglo da bude?????????????????

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeSub 3 Nov - 17:11

pusti elektroniku to ti je buba rekla Laughing
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeSub 3 Nov - 17:34

Koliko razumem, ti si imao beskontaktno paljenje bez platina, jel da? Od kog automobila?

Ako ti je "komutator" (elektronski deo paljenja, u koji ulazi dosta zica) izvan razvodnika, dakle poseban deo, on mora da bude namazan termoprovodnom mascu i da bude montiran na neki metalni deo karoserije koji se ne greje (kos, krilo, i td.). Ovo zbog toga sto se izlazni tranzistor dosta greje i zahteva hladjenje. Ako se ne stavi ta mast ili komutator nije dobro stegnut uz taj lim, izlazni tranzistor se pregreva i brzo crkne.

Kod nekih sistema je komutator u sastavu razvodnika (neki japanski automobili) a kod drugih je poseban deo i obicno stoji negde pored motora na kosu (Zastava, Golf i svi slicni sa Bosch paljenjem).
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeSub 3 Nov - 17:57

Izgleda da je otisao komutator, dok sam ga palio na momente kao da je hteo upaliti.
Nije mi jasno kako su otisle obe svecice sa leve strane,

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeSub 3 Nov - 18:31

Koje su bile svecice?
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeSub 3 Nov - 18:41

Super bosna.

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeSub 3 Nov - 18:47

Da nije bio kineski falsifikat? Ja nisam verovao kad sam cuo, ali istina je da Kinezi falsifikuju te svecice. Prepoznaju se po tome sto na kutijici ima dosta stamparskih gresaka, a i cena je nesto niza.
Ja obicno koristim Bosch W8AC ili Beru 14-8AU i nikada mi ni jedna svecica nije probila. Menjam posle 15.000 km bez obzira na stanje.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeNed 4 Nov - 12:59

Isti problem i sa sa platinam, obe svecice otisle na levu stranu, kad sam ih skinuo suve a crne kao ugarak.

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeNed 4 Nov - 14:24

Na prvom cilindru na usisnom ventilu nesto lupa.

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeNed 4 Nov - 14:25

Kada si povezao sistem nazad na platine, da li si stavio i bobinu koja ide sa platinama? Bobina za beskontaktno paljenje (elektronsko bez platina sa komutatorom) ne ide na sistem sa platinama! Struja je prevelika i platine brzo stradaju.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeNed 4 Nov - 14:27

Kompletno sam promenuo.
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeNed 4 Nov - 18:40

Lupa? Sta lupa, ima previse zazora? Skini klavijaturu i izvadi sipke podizaca, mozda se neka iskrivila. Samo pazi da ih ne pobrkas, treba svaku vratiti tamo gde je i bila.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 72
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeNed 4 Nov - 21:03

Slavko St ::
Na prvom cilindru na usisnom ventilu nesto lupa.

POZDRAV...

Moras dobro da procenis gde se cuje lupanje jer se desava da se lupanje u motoru javi ukoliko je klip naopako okrenut, motor radi ali se cuje lupanje.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimeNed 4 Nov - 23:27

Citat :
Kao sto sam vec rekao, sve sam proverio sta je ugradjeno i da je generalna radjena vise od godinu dana, kad se ima novaca tad su se uzimali delovi. Medjutim limalija je bila losa, nije mu se isplatilo raditi, motor je stajao u podrumu nekoliko meseci. Pocetna cena mu je bila 350 sto mi je bilo mnogo a i nije mi rebalo jer tadasnji od 1200 mi je bio u super stanju.
Svako sledece vidjenje cena je bila niza za 50e. Kad je sisao na 150, svatio sam da su mu jako trebali novci i verujuci sto smo jako blizu (1km) a pre isplate rekao ( nadam se da mi ne prodajes macku u dzaku).
Sobzirom da sam profi vozac vec 31, g da sam vozio autobus sa vazdusnim hladjenjem 20g i da nisam od onih koi se potpisuje na asvaltu, nadam se da ce saraniti komiskog juga koi je star nepune 2.g.

Ovakve stvari se izgleda lako potkradu...Čak i iskusnom oku...Što kaže Sloba bez otvaranja motora i detaljne provere svakog dela ne može se ništa zasigurno znati...Deluje dobro, ali je pitanje koliko će da traje...
Nazad na vrh Ići dole
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePon 5 Nov - 5:19

@Dika

Kao sto sam rekao na prvom cilindru kod usisnog ventila kad je klip u gornjem polpzaju i kad se vraca u donjem nesto sklocne, vidi se i na vetilu.

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 72
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePon 5 Nov - 6:50

Slavko St ::
@Dika

Kao sto sam rekao na prvom cilindru kod usisnog ventila kad je klip u gornjem polpzaju i kad se vraca u donjem nesto sklocne, vidi se i na vetilu.

POZDRAV...

Kdf ti je napisao da skines klavijaturu i pregledas sipke podizaca a moras da probas kad je klip u donjoj MT da ventil stisnes na neki nacin i proveris da eventualno on ne glavi u vodjici sto je moguce usled duzeg stajanja. Isto tako je moguce i da klackalice glave.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePon 5 Nov - 20:13

Danas mi je bio strucnjak od koga sam uzeo motor i prestelova ventile.
Kako je motor radio ni sam neznam ni jedan nike valjao, zato mi je zeznuo elektronsko (najverovatnije komutator) a platinsko paljenje neznam sta je moglo otici, motor radi ma leru a kad dodam gas pocne da puca,

POZDRAV...


Poslednji izmenio dana Uto 6 Nov - 5:22, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitimePon 5 Nov - 21:58

Nadam se da si dobro podesio paljenje...
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Sponsored content





Sta je bolje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Sta je bolje?   Sta je bolje? Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sta je bolje?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Smederevac...
» predstavljanja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Motori-
Skoči na: