nasao sam ovu shemu na slicnom forumu
da li je neko vec pokusao da napravi nesto slicno na svom kombiju
radi se o spajanju drugog akumulatora za "pomocno napajanje"
Kvadraturu treba odabrati u zavisnosti o nekoliko stvari: kakve potrošače ćeš imati i o duljini pojedinih žica.
Za samo punjenje akumulatora maksimalna struja u vožnji nikad neće prelaziti nekih 15 A, pa je u redu to spojiti sa 4 kvadrata, ako nemaš namjeru koristiti posebno velike potrošače dok motor radi.
Ovako laički, u tipične "velike" potrošače spadaju pretvarači napona 12/220V, audio pojačala, vitlo, kuhalo kave, grijalo-puhalo za odmagljivanje stakala i sl...
Ako namjeravaš koristiti neki od ovih velikih potrošača dok motor radi, to znači da bi do pomoćnog akumulatora morala dolaziti veća struja iz alternatora, pa onda ima smisla tih 4 kvadrata povećati na 10 ili 16 kvadrata.
(s druge pak strane, manji presjek žice do akumulatora automatski ograničava struju punjenja i u nekim slučajevima može se pokazati koristan, no zanemarimo sad to... )
Što se tiče ostalih potrošača:
Klasični apsorpcijski frižider na 12V (CampinGAZ , Electrolux, itd..) vuče
oko 7-10A , pa je tu ok staviti 2.5 kvadrata.
Za utičnicu "za upaljač" na koju će se povremeno spajati npr. auto-adapter za laptop, kompresor za gume, pumpa za luftiće i sl. isto je ok staviti 2.5 kvadrata.
Tamo gdje će ići rasvjeta i maleni potrošači može 1.5 kvadrat.
Za sve potrošače obavezno staviti blok sa osiguračima. Ili barem jedan osigurač od 16-25A.
Posebno ne valja štedjeti na kvadraturi kablova kod pretvarača 12/220V, jer
oni će naizgled raditi ok, ali im se efikasnost drastično smanjuje, a gubici povećavaju.
Velike potrošače treba spajati ne samo s ozbiljnom kvadraturom kabla nego i ozbiljnim spojnicama - na šaraf ili velikim fastonkama.
Općenito pravilo - ako uređaj vuče više od 10A, zaboravite spajanje preko utičnice "za upaljač", oni bijedni kontakti nisu za takvu struju, daleko bolje je spojiti direktno faston-spojnicama, stopicama na šaraf ili na drugi pouzdan način (uglavnom s bakarnim ili mesinganim kontaktima dovoljne površine i velikog pritiska).
Za ilustraciju, ja sam za pretvarač 12/220V, 1000W koristio žice 25 kvadrata i stopice sa šarafom M6 , te automatski osigurač 100A (ok, ja ponekad i malo pretjerujem s kvalitetom )
Inače, sve fastonke u kombiju koje idu na masu sam promijenio, jer ih je 70% samo od sebe oslabilo i imalo loš kontakt (nakon jednog skidanja bi pucale) ! I kad sam spajao instalaciju, žicu na svaku fastonku sam lemio (a ne samo stisnuo), kako nikad više ne bih imao loš kontakt na tom mjestu....
Relej kupiš neki običan za auto, kao onaj za duga svjetla recimo. Npr. 30A /12V .
Pobuda releja spaja se između izvoda za kontrolnu lampicu punjenja na alternatoru (može se spojit i na samu lampicu na kontrolnoj tabli) i mase .