vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Čišćenje rđe elektrolizom

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Čišćenje rđe elektrolizom Empty
PočaljiNaslov: Čišćenje rđe elektrolizom   Čišćenje rđe elektrolizom Icon_minitimePet 8 Okt - 23:17

Evo jednog veoma jeftinog postupka za uklanjanje rđe. Za razliku od peskiranja nije prljav i ne zahteva specijalnu opremu, a materijal se može naći veoma lako i jeftin je. Mana je što je jako spor, može da traje i više od 24 sata.

Danas sam otpočeo sa čišćenjem nekih felni elektrolizom. Evo za početak nekoliko slika.

Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0006

Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0005


Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0010

Žrtvena anoda

Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0003

Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0008

Struja je oko 8A

U posudu sam sipao oko 30 litara vode i u njoj sam rastopio oko 200 grama natrijum-karbonata. Sa ispravljača doveo sam - na felnu a + na žrtvenu anodu. Anoda je komad lima od bubnja veš-mašine. Napon je 12V, a struja je u mom slučaju 8A. Struja zavisi od površine komada i anode, i od koncentracije elektrolita. Veoma je važno ne pomešati polaritet! Dakle na anodu ide + a na komad koji se čisti ide - pol. Posebno treba obratiti pažnju da se anoda i komad ne dodiruju jer će to izazvati kratak spoj. Računarsko napajanje je zaštićeno od kratkog spoja tako da će u tom slučaju prestati da radi, ali neki drugi ispravljač bi mogao i da pregori ako nema osigurač, ili čak i da se zapali.

Kao anoda se može koristiti i gvožđe umesto prohroma, ali se ono brzo raspadne od korozije izazvane elektrolizom.

Natrijum-karbonat se prodaje kao soda za pranje buradi (u poljoprivrednim apotekama, 1kg oko 100-120 dinara). U nedostatku te sode može se koristiti i prašak za mašinu za pranje sudova ali je on mnogo skuplji. Neki koriste i kaustičnu (kamenu) sodu ali je ona jako opasna i agresivna. Neki koriste i sodu-bikarbonu.

Ispravljač može biti bilo kakav, samo da ima dovoljan kapacitet - odlično radi staro računarsko napajanje ili punjač akumulatora.

Kažu da je ovaj način posebno pogodan za čišćenje unutrašnjosti rezervoara za benzin.

Proces traje dugo, kad se završi staviću još slika.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
TeroristaMkGromovi
VW entuzijasta
VW entuzijasta
TeroristaMkGromovi


Broj poruka : 87
Godina : 42
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.09.2009

Čišćenje rđe elektrolizom Empty
PočaljiNaslov: Re: Čišćenje rđe elektrolizom   Čišćenje rđe elektrolizom Icon_minitimeSub 9 Okt - 0:18

Ovo je extra metod. Meni se rezervoar za trajk "krcka" vec jedno 7 dana. Nemora bas toliko, ja planiram da ga pustim malo duze da bi skinulo bukvalno sve od rdje koja je u rezervoaru! Inace ako na duze vreme radite elektrolizu bilo bi dobro na svakih 24h da zamenite elektrodu na kojoj je +, naravno i samu mesavinu natrijum-karbonata (kalcinisane sode) i vode.
Ja sam na 3 litre vode stavljao 1 supenu kasiku Kalcinisane sode.
PS: Budite jako pazljivi, prilikom elektrolize iz tecnosti se izdvaja vodonik koji je veoma zapaljiv (imao sam zanimljivo iskustvo) a i nije preporucljivo raditi ovo u zatvorenoj prostoriji


Evo kako je izgledala unutrasnjost rezervoara pre postupka:

Čišćenje rđe elektrolizom 29082010324.th
Čišćenje rđe elektrolizom 29082010325.th

Trebao bi danas kad dodjem sa posla da ispraznim rezervoar pa cu okaciti i ostale slike da vidite kako je ocistilo.
Inace na ovaj nacin sam ocistio vec masi drugara rezervoare za motocikle. Smile
Nazad na vrh Ići dole
TeroristaMkGromovi
VW entuzijasta
VW entuzijasta
TeroristaMkGromovi


Broj poruka : 87
Godina : 42
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.09.2009

Čišćenje rđe elektrolizom Empty
PočaljiNaslov: Re: Čišćenje rđe elektrolizom   Čišćenje rđe elektrolizom Icon_minitimeSub 9 Okt - 19:12

Evo zavrsio sam sa tretmanom rezervoara.

Čišćenje rđe elektrolizom 67839059.th
Čišćenje rđe elektrolizom 69793660.th
Na ove dve gornje slike mozete videti kako je rezervoar izgledao iznutra pre nego sto sam poceo proces elektrolize.

Čišćenje rđe elektrolizom 50668995.th
Stipaljka sa crvenom zicom je + a onaj kabl namotn na prednjem delu je - !

Čišćenje rđe elektrolizom 57121792.th
Čišćenje rđe elektrolizom 75670829.th
Čišćenje rđe elektrolizom 62843444.th
Čišćenje rđe elektrolizom 39825315.th
"ELEKTRODE" koje sam koristio su od obicnog flaha debljine 1,5mm. Nemojte koristiti prohrom. Rdja koja se odvoji slabo se hvata na prohrom, verujte mi da posle 2 dana stajanja elektrode od prohoma u rezervoaru na njoj je bilo tek teek rdje. Inace u kantici gde se vide sve elektrode koje sam koristio ima i jedna prohromska na kojoj se vidi da ima samo malkice rdje!


I evo kako izglda kad sam ispraznio rezervoar od mesavine vode i kalcinisane sode:
Čišćenje rđe elektrolizom 67913654.th
Čišćenje rđe elektrolizom 35695227.th

E i na kraju ide ispiranje vodom, sto jaci mlaz da bi isteralo rdju koja je spadala sa elektroda.
Onda uzmete neku grejalicu fen ili brener, dobro zagrejete rezervoar i sipate 2 litre ANTIROST-a, izmuckate dobro. Naravno antirost prospete kad isperet rezervoar sa njim i kad vidite da se po rezervoaru stvorio kao beli prah isperite sa nitro razredjivacem. Nebi bilo pametno da ta prasina od fosforne kieline tj ANTIROS-a dospe u motor.

Evo i konacni rezultati:
Čišćenje rđe elektrolizom 11692663.th
Čišćenje rđe elektrolizom 74424832.th
Čišćenje rđe elektrolizom 64865015.th
Čišćenje rđe elektrolizom 89109729.th
Čišćenje rđe elektrolizom 73531267.th
Čišćenje rđe elektrolizom 64238522.th

Ako nekom nije nesto jasno nek kaze napisacu komplet objasnjenje!
Nazad na vrh Ići dole
jovca
dr. VW
dr. VW
jovca


Broj poruka : 805
Godina : 39
Lokacija : Svilajnac
Datum upisa : 24.10.2007

Čišćenje rđe elektrolizom Empty
PočaljiNaslov: Re: Čišćenje rđe elektrolizom   Čišćenje rđe elektrolizom Icon_minitimeNed 10 Okt - 1:44

Nazad na vrh Ići dole
http://www.cardomain.com/ride/2546904
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Čišćenje rđe elektrolizom Empty
PočaljiNaslov: Re: Čišćenje rđe elektrolizom   Čišćenje rđe elektrolizom Icon_minitimePon 11 Okt - 21:48

Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0012

Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0011

Proces elektrolize je gotov posle 3 dana. Ovako izgleda felna izvađena i dobro oprana od crne rđe-magnetita. Felnu sam odmah osušio da ne bi korozirala - crvenkasti tragovi koji se naziru potiču od ponovne površinske korozije. Kao što se vidi sva stara farba je spala i ostala je glatka površina metala spremna za dalju obradu.

Naredni korak je nanošenje antirosta. Sledeće slike uskoro!
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Čišćenje rđe elektrolizom Empty
PočaljiNaslov: Re: Čišćenje rđe elektrolizom   Čišćenje rđe elektrolizom Icon_minitimeSub 16 Okt - 22:36

Evo kako izgleda felna tretirana antirostom i očišćena čeličnom četkom, spremna za farbanje.

Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0044

Čišćenje rđe elektrolizom IMG_0043
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Čišćenje rđe elektrolizom Empty
PočaljiNaslov: Re: Čišćenje rđe elektrolizom   Čišćenje rđe elektrolizom Icon_minitimePon 1 Nov - 18:54

U rastvor se osim sode može se dodati i prašak za veš. U oko 30-40 l vode dodao sam 200g sode i oko 50g praška za veš, i proces ide brže a stara farba lakše otpada. Koncentracijom rastvora reguliše se i struja - što je koncentracija veća, struja je veća.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Sponsored content





Čišćenje rđe elektrolizom Empty
PočaljiNaslov: Re: Čišćenje rđe elektrolizom   Čišćenje rđe elektrolizom Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Čišćenje rđe elektrolizom
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Ostalo-
Skoči na: