vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 kako ona hoće

Ići dole 
+5
GibaniTZa
zverko
vlajko05
KdF
bubuleja
9 posters
AutorPoruka
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimeČet 6 Mar - 10:03

imam problem a nikako da ga riješim... scratch
buba ide ko sam vrag kad je suho i hladno/toplo vreme...e sad čim je neka vlaga u zraku ili kiša više od dva dana ona počne da se gasi al samo u leru....vuče isto pod gasom...
e sad platine svečke kablovi kondenzator ---sve je novo ili novije Smile kapa ima cca godinu dana...karburator nije čišćen iz razloga što pali i vuće odlično...
u mraku gledam ispod haube da li možda negde baca iskru van sistema ali nije ni to..možda je ler dizna ali onda bi to radila i po suhom vremenu Question

ako netko ima neku Idea neka zbori cheers
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimeČet 6 Mar - 11:09

VW motori su relativno osetljivi na zamrzavanje karburatora. Ovo je narocito izrazeno kada je vlaga velika. U karburatoru isparava benzin, i zato je karburator uvek hladan. Dok se motor sasvim ne zagreje, karburator je toliko hladan da se vlazan vazduh koji ulazi unutra naglo hladi i vlaga se kondenzuje na zidovima karburatora, leptiru za gas i kanalima kroz koje prolazi vazduh. Usled jako niske temperature ta kondenzovana voda se mrzne i kanali se zapuse ledom, usled cega se motor stalno gasi na leru.

Ovaj problem je godinama mucio te motore, pa su vremenom vrsene razne promene da bi se to smrzavanje karburatora smanjilo. Jedna od mera koja pomaze da se umesto hladnog vazduha u motor uvlaci topao, predgrejan vazduh koji stize crevom do usisnog kanala kucista filtera za vazduh. Kod nekih modela postoji klapna koja se upravlja vakumom, kod nekih sajlom od termostata, a kod nekih se ta klapna podesava rucno zavisno od spoljne temperature. Neki su imali klapnu sa malim tegom, koja se otvarala kada se doda veci gas, a zatvarala kad motor uspori, tako da je motor usisavao predgrejani vazduh samo na leru.

Druga stvar koja pomaze da se karburator brze zagreje je predgrevanje usisne grane izduvnim gasovima. Mada ovo predgrevanje vise utice na bolje isparavanje benzina u usisnoj grani i bolju pripremu mesavine benzinske pare i vazduha, to takodje donekle ubrzava grejanje karburatora a time i smanjuje zamrzavanje istog.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimeČet 6 Mar - 12:02

problem ti je stvaranje leda ko sto rece KdF

samo mala ispravka, do stvaranja leda dolazi usled povecavanja brzine strujanja u difuzoru, pri povecavanju brzine strujanja , pada pritisak a to prouzrokuje pad temperature u difuzoru kad se na to jos doda i isparavanje goriva u difuzoru , dolazi do stvaranja leda, led se obicno skuplja pri dnu difuzora , oko leptira, gde su otvori kanala za ler gas , i prelazni rezim, pa zato se motor gasi na leru

ova pojava je najizrazitija onda kada je visoka vlaznost vazduha a temperature oko 4 stepena C , jer tada ima dovoljno vlage u vazduhu a temperatura je taman tolika da pri hladjenju vazduha u karburatoru dodje do zamrzavanja vlage, pri visim temperaturama ne dolazi do stvaranja leda jer pad temperature u karburatoru nije dovoljno veliki da dodjedo zamrzavanja, a pri nizim temp. ova pojava nije izrazena jer nema dovoljno vlage u vazduhu What a Face
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimeČet 6 Mar - 12:34

ok i šta da se radi u doba četiri stupnja gospodina celzijusa? santa
Nazad na vrh Ići dole
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimeČet 6 Mar - 13:49

pa trudis se da sto pre zagrejes motor Very Happy
ne znam kakvo predgrevanje ima tvoja buba ( 66-ica kao se ne varam ) ako ima cevku koja ide sa auspuha uz granu motora trebalo di da je ocistis (ako vec nisi ) i da otvoris klapnu za vruc vazduh, na filteru vazduha , osim toga nista
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 7:50

Slazem se da povecana brzina strujanja vazduha u difuzoru a time i smanjen pritisak uticu na smanjenje temperature, ali mislim da veci deo oduzimanja toplote, odnosno hladjenja tela karburatora dolazi upravo od isparavanja goriva. Da bi gorivo isparilo, potrebno je uloziti odredjenu kolicinu toplote (specificna toplota isparavanja) koju benzin u stvari oduzima iz okoline, a u ovom slucaju je to telo karburatora. Kod motora hladjenih vodom kuciste leptira se greje vodom tako da je ta pojava prakticno nepoznata.
Neki kasniji Solex karburatori koji su ugradjivani u VW automobile (npr. golf 1) su imali elektricni grejac koji je grejanjem znacajno smanjivao ovu neprijatnost.
Ja sam takodje pokusao da ugradim elektricni grejac na karburator, ali izgleda da nije bio dovoljne snage pa se efekti ne osecaju bas mnogo.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 15:21

mislim da je problem u protoku toplog zraka kroz usisnu granu...a ja ionako dnevno radim relacije po gradu gdje se motor ne stigne zagrijat...e sad tako sam vozio i druge bube pa nije bilo problema cyclops
Nazad na vrh Ići dole
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 15:27

znaci sta ti sleduje:

1. ciscenje predgrejaca usisne grane (ona cevka sto je spojena sa auspuhom i ide uz usisnugranu)
2. srediti dovod toplog vazduha u karburator ( kartonsko crevo koje dovodi topao vazduh u folter vazduha )

3. uzivati u voznji bez trzanja i gasenja na leru Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
zverko
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
zverko


Broj poruka : 317
Godina : 38
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 12.02.2008

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 16:04

kako ocistiti tu cevku !? mislim na grejac usisne grane ...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.myspace.com/milanbishpapa
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 18:14

Ako je cev skroz zapusena, imaces muke da je procistis. Ja sam to radio sajlom koju sam na jednom kraju stegao u rucnu busilicu, a na drugom kraju sam je podvezao celicnom zicom na oko 2cm od kraja, a onda sam krajeve sajle rascerupao tako da kada se sajla okrece polako struze garez iz cevi. Mukotrpan i dugotrajan posao, ali moze da se uradi. Za ovo treba skinuti usisnu granu.
Jos pomaze da se u cev za predgrevanje sipa neko sredstvo za rastvaranje garezi i ugljenisanih naslaga kao npr. za pranje rerne ili resetke rostilja, a ta sredstva su na bazi kamene sode (NaOH, natrijum hidroksid, kausticna soda, ziva soda). Verovatno bi pomogao i rastvor NaOH ali pazljivo jer je to jako opasna i agresivna materija!

I na kraju da kazem, da se meni i dalje ledi karburator uprkos tome sto je sistem za usisavanje predgrejanog vazduha ispravan a cev za predgrevanje usisne grane uvek cista (kad god menjam lonac procistim je).
Na novijim modelima sa novijim karburatorom i plasticnim kucistem filtera za vazduh ovo je donekle ublazeno.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 18:32

ja od kad sam ocistio cev za predgrevanje i namestio dovod toplog vazduha , nemam problema sa ledom, a sto se ciscenja tice ja sam kod sebe skinuo usisnu granu i probusio cev rpedgrejaca na kolenu pre ravnog dela a onda napravio burgiju od CrMo celika duzine oko 60 cm i busio sporohodnom busilicom jedno dobrih pola sata , da ne verujes koliko je garez tvrda , ko da sam busio beton, ovo je provereni nacin ja sa sajlom nisam nista uspeo Neutral
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 19:06

Ja sam rešio taj problem tako što sam kupio drugu polovnu usisnu granu...

Mada sam i nju pročistio sajlom za ručnu kočnicu od Juga uvezanu u bušilicu...

Sve u svemu, ako je to čisto i bez rupa, radi klapna za usisavanje predgrejanog vazduha, termostat prisutan i ispravan a karburator podešen kako treba ne bi trebalo da imaš problema sa gašenjem ili vučom...

Istina, kod mene je usisna grana sa duplim grejanjem, plastično kućište filtera za vazduh koje je kao optimizovano za bolje usisavanje toplog vazduha i karburator, relativno redak, 31PICT4 koji je pravljen sa namenom da se manje ledi...Cele zime nisam imao problema sa gašenjem...
Nazad na vrh Ići dole
Vule
VW zaluđenik
VW zaluđenik
Vule


Broj poruka : 175
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 17.12.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 19:40

@ gibanitza
A kako da proverim radi li klapna za predgrejan zrak? Sta poteze njenu sajlu?
Nazad na vrh Ići dole
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 20:55

Imaš više sistema rada te klapne...

Stariji sistem je bio da je ručno nameštaš (nisam siguran skroz), onda je bio sistem sa sajlom vezanom za termostat kog naši "pametni" majstori obično izbace, pa je poslednji sistem ovaj kao kod mene sa vakuumom iz usisne grane se otvara i zatvara klapna a to da li se vakuum prosleđuje do klapne određuje bimetalni senzor...

E sada, negde možeš da vidiš položaj klapne, a negde ne...Ono kako bih ja to proverio je da se skine crevo koje dovodi topao vazduh i da kada je hladan motor probaš rukom da ga zapušiš i obratiš pažnju na broj obrtaja, motor možda ne bi trebalo da se ugasi ali bi svakako morao da mu opadne broj obrtaja...
Nazad na vrh Ići dole
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 21:52

@GibaniTZa.

Nije mi jasno kako kupio druga polovina usisne grane???????????

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
vlajko05
dr. VW
dr. VW
vlajko05


Broj poruka : 1438
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePet 7 Mar - 23:13

Slavko St ::
@GibaniTZa.

Nije mi jasno kako kupio druga polovina usisne grane???????????

POZDRAV...

Baltazare drugu polovnu usisnu granu Wink
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
zvonkobt
VW zaluđenik
VW zaluđenik
zvonkobt


Broj poruka : 159
Godina : 37
Lokacija : Bitola
Datum upisa : 17.12.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimeNed 9 Mar - 19:03

1600 34ka go nema toj problem, posirok e greacot i ne zapusuva ,izduvni gasovi podobro strujat i se samo cistat ne ostava gares

1,3 ar se 2 greaci za podobro greenje na granata , ali ispali da su naj losi ,mnogu se tesni i loso strujat izduvnite gasovi pa i zato mnogu se zapusvaat
1.2 1,3 isti problem 1 greac

1- grana mora de se iscisti , da se sredi greenje
2- cirkulacija na topol vozduh vo filterot
3- Termostat kad je motor hladan da bude sobran(leptiri zatvoreni) na temperatura od (okolu 65* da e na pocetna faza otvaranje)
4 -da se prekontrolira sauhot
5- da ne se gnjaviti motor ts 4 brzina vo 50m
I NEMA PROBLEM Wink
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw.com
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePon 10 Mar - 0:07

Zvonko, a da te pitam, jeli moguće na 1300AR staviti usisnu granu od 1600 sa dvostrukim grejanjem? Onda treba menjati karburator ili ne?
Nazad na vrh Ići dole
Doktor
dr. VW
dr. VW
Doktor


Broj poruka : 801
Godina : 45
Lokacija : Poreč
Datum upisa : 20.09.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePon 10 Mar - 15:02

Vidim da nitko ovdje nije spominjao, ali ja sam u knjizi od Jima Tylera "How to restore a Volkswagen Beetle" našao da se ta garež može srediti sa plinskim aparatom za zavarivanje, jednostavno onaj plamen progori sve te ostatge gareži.
Naravno, grana se skida sa motora, neznam koliko bi bilo sigurno to raditi bez da se prethodno ne skine sa motora...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vwbuba.hr
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePon 10 Mar - 19:06

Propali se, kao kad se cisti dimnjak. Moglo bi, zasto da ne. Ali ako je cev totalno zapusena, cini mi se da bi ovakav nacin bio slabije efikasan od mehanickog ciscenja.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
zvonkobt
VW zaluđenik
VW zaluđenik
zvonkobt


Broj poruka : 159
Godina : 37
Lokacija : Bitola
Datum upisa : 17.12.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePon 10 Mar - 19:43

1600 je so jednostrujni grejac ( posirok i ne zapusva) ,granata od 1600 e posiroka , i karburatorot 34 e posirok za razlika od 1200 i 1300
moze se staviti na 1300 grana od 1600 (komplet so sapite,i karburatorot 34) i mnogu e dobra taa izvedba ,ne golema potrosna ,podobro vlecenje , dobar laden start
-na 1300 AR treba promeniti i auspluh , treba da stavis auspluh so eden greac.....
pa zastiten pleh ............. Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw.com
GibaniTZa
dr. VW
dr. VW
GibaniTZa


Broj poruka : 1972
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePon 10 Mar - 20:24

KdF ::
Propali se, kao kad se cisti dimnjak. Moglo bi, zasto da ne. Ali ako je cev totalno zapusena, cini mi se da bi ovakav nacin bio slabije efikasan od mehanickog ciscenja.

Ja sam imao stenu unutar te cevke, i probali smo da je spalimo i da je izbušimo i neka hemijska sredstva koja bi to trebala da rastvore sam ubacivao ali ništa...

U principu sam zadovoljan kako to funkcioniše sa dvostrukim grejanjem, ali je očigledno potrebno čišćenje svaki put kada se skine auspuh, do sada mi se sajla najbolje pokazala...
Nazad na vrh Ići dole
Slavko St
dr. VW
dr. VW



Broj poruka : 1200
Godina : 67
Lokacija : Sr. Kamenica
Datum upisa : 07.10.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimePon 10 Mar - 21:13

5 puta sam citao i opet pogresio:pirat: pirat Shocked Shocked .

POZDRAV...
Nazad na vrh Ići dole
Doktor
dr. VW
dr. VW
Doktor


Broj poruka : 801
Godina : 45
Lokacija : Poreč
Datum upisa : 20.09.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimeUto 11 Mar - 15:09

@ KDF

treba kombinirati sve što pomaže, ja sam svoju čistio sa sajlom i kiselinom... Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vwbuba.hr
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitimeSre 12 Mar - 9:36

Ja sam sipao i neko sredstvo za pranje motora ali nije mnogo pomoglo. Vise pomaze obicna voda, ali pretpostavljam da bi rastvor NaOH bio mnogo efikasniji.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Sponsored content





kako ona hoće Empty
PočaljiNaslov: Re: kako ona hoće   kako ona hoće Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
kako ona hoće
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Split i oval
» motor
» plin kako?
» Kako ce cam izgledati T1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Motori-
Skoči na: