vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Sređivanje dedine bube - laička pitanja

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
jezovuk
pridošlica
pridošlica
jezovuk


Broj poruka : 4
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.09.2012

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeUto 4 Sep - 23:38

Pozdrav svima.

Imam sledeću situaciju:

Nasledio sam od dede bubu 1200, 1968 godište, Nemica. Već dugo planiram da je sredim, i posle dosta odlaganja, konačno sam rešio da krenem u akciju. Problem je što osim dobre volje nemam previše kvalifikacija, a i o samoj bubi ne znam puno. Evo ukratko kakva je situacija:

  • Ja sam u Beogradu, buba kod babe u Smederevskoj Palanci
  • Nije vožena ni registrovana više od 5 godina
  • Sve vreme je u garaži, tako da je (bar spolja) u solidnom stanju, ok je održavana dok je vožena
  • Deda je, kao pravi majstor iz Goše, bubu dosta "krpio", sastavljao od dve jednu itd. Roditelji su je posle održavali neko vreme, tako da niko više nije siguran šta je na njoj originalno, a šta ne
  • Trenutno vozim Punta, buba bi mi služila za uživanje, izlete vikendom jednom-dvaput mesečno i slično; sređivao bih je iz sentimentalnih razloga, ne iz potrebe ili zbog materijalne koristi
  • Ne razumem se puno u održavanje automobila (znam da zamenim osigurač i sipam gorivo i tečnost za stakla, za ostalo idem u servis :-)), nemam vremena da svaki vikend provedem u Palanci, a u Beogradu nemam dvorište ni garažu - dakle, moram da se oslonim na profesionalce


Ono što bih ja voleo da odradim je (po nekakvim hronološkim fazama):

  • Prvo, dovesti bubu u vozno stanje, proveriti vitalne delove, motor, kočnice itd. i registrovati je. Ovo bih verovatno radio kod nekog majstora u Palanci, što bliže kući, osim ako u okolini postoji neki majstor dovoljno dobar da opravda cenu šlepa. Šta je tu najkritičnije od tehničkih stvari pregledati? Koliko bi otprilike koštala registracija opisane bube?
  • Druga faza bi bila lagano sređivanje i lickanje, bez promene vitalnih delova. Ovo bih voleo da odradim detaljno, bez žurbe, da svaki detalj bude sređen. Doterao bih limariju koliko se može, očistio sve živo, menjao kojekakve gumice, uredio unutrašnjost, možda zamenio sedišta itd. Naravno, nije mi cilj da idem na izložbe ni da zaradim pare na autu. Za ovo bih najverovatnije bubu u nekom momentu dovezao u Beograd, da mi bude pri ruci, da joj lakše posvetim po neko prepodne. Da li je zgodnije ovakvo sređivanje obavljati u BG ili u unutrašnjosti (nabavka delova, cene, dobri majstori)?
  • Тreća faza je čisto hipotetička, i uključuje promenu boje, eventualnu promenu prednjih krila (varijanta sa "slepljenim", manje ispupčenim farovima), ugradnju krovnog prozora ili pravljenje kabrioleta, ugradnju električnog motora itd. To će sve verovatno teško doći na red, ali nikad se ne zna.


E sad, ako ima nekog ko još nije odustao od čitanja, molio bih za savet svake vrste. Postoji li neki način da se utvrdi tačan model itd (broj motora / šasije)? Koji su kritični delovi automobila za dovođenje u vozno stanje? Dobri majstori? Koliko bi to okvirno koštalo (prve dve faze)?

Znam da odgovora na sva ova pitanja verovatno ima negde po forumu i širom Interneta, pa bih bio zahvalan i na linkovima koji mogu da pomognu. Za sad sam nabavio video serijal "Bug Me", ali još nisam stigao da ga pogledam.

Slike ne mogu da okačim prvih sedam dana, biće čim budem mogao.

Hvala unapred na pomoći, nadam se da ću uspeti da vratim staru curu u formu Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
jezovuk
pridošlica
pridošlica
jezovuk


Broj poruka : 4
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.09.2012

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 14:54

Evo slika:


Sređivanje dedine bube - laička pitanja 96551384.th

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 93514720.th

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 51074885.th

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 50888290.th

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 58154592.th

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 99366207.th

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 46592289.th

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 66215785.th

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 75013981.th
Nazad na vrh Ići dole
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 15:39

e ovako jezo kako bi rekla moja baba dvije su te volje...

možeš da sređuješ u original, a možeš da krpiš i voziš kakva je...da se mene pita ja bi ju sredio u originalu jer je ovo špar buba koja je dosta zanimljiva buba sama po sebi..

buba na sebi ima puno neoriginalnih dijelova koje bi trebalo potražiti sa druge bube i vratiti na mjesto ako se odlučiš za taj zahvat...inače imao sam istu 1968 1200 standard i mogu reči najbolja koju sam vozio(pouzdana)..

zanimljiva mi je ova tabla na bubi jer ima sve kao i 67 godište...ajde nebudi ti teško pa pogledaj br šasije u knjižici vozila ili ispod zadnjeg sica(sjedečeg) pa pročitaj..mogla bi da bude 117..........

da se vratim na neoriginal dijelove...zadnji i prednji branik i krila definitivno...za konkretnije bi trebalo da slikaš malo pobliže i detaljnije recimo vodilice siceva ,siceve, prednji vezni lim itd...

motor čini mi se originalan ali...treba vidjeti piše u pasošu vozila ti brojevi ako je deda prvi vl.

daj još slika....lp

Nazad na vrh Ići dole
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 15:42

e da još nešto...nemo molim te otvarat krovove prozore na stuju bagije itd...pusti original auto i bićeš zadovoljniji 100 %

a i skupo to brate Laughing
Nazad na vrh Ići dole
jezovuk
pridošlica
pridošlica
jezovuk


Broj poruka : 4
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.09.2012

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 16:28

Poz bubuleja i hvala za pomoc.

Prednja krila imam negde na tavanu, samo nisam siguran u kakvom su stanju. Mislim da su to ona sa oborenim farovima koji prate liniju lima, kao Herbie. Sta je/gde je "prednji vezni lim"? Gde se tacno nalaze brojevi sasije i motora na kolima, za slucaj da ne nadjem knjizicu? (Kazem ja da sam laik.)

Videcu da napravim jos neke fotke, ali problem je sto je auto cca 80km od mene i u dosta tesnoj garazi. Bice vise detalja kad ga isteram na prvi pregled, nadam se za koju nedelju.

Sto se tice dovodjenja u originalno stanje, to zvuci super. Kakva je tu situacija sa delovima? Pretpostavljam da se po svetu jos pravi limarija i da to moze da se nadje pristojno (ili na otpadima). Ali sitinije stvari su verovatno nezgoda? Meni je (od onog sto sam mogu da vidim) dosta detalja po unutrasnjosti lose (rucice za prozore, tapacir na vratima, gumice na prozorima itd.). Tu bih se ja zadovoljio i nekim ne-originalnim a kvalitetnim/lepim resenjima.

Evo jedno konkretno pitanje za ekipu na potezu Bg - Smed Palanka: Ima li neko da preporuci dobrog majstora za farbanje i ostalo sredjivanje limarije? Koliko bi kostalo detaljno lickanje tipa rastaviti - ocistiti od rdje - zastitna farba i sta vec - nova farba? (Ukljucujuci i skidanje rdje sa donjeg dela, ne samo skoljka.)
Nazad na vrh Ići dole
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 18:59

ovako..br šasije ti se nalazi ispod zadnjeg sjedala..znači podigneš zadnji sic i vidjet češ jedan kao tunel i na sredini ima broj ugraviran u tunel...ima dosta brojeva a meni se čini da tvoji počinju sa 117... što bi značilo da je to buba 67g proizvodnje ili 68 model..treba utvrditi još...

što se tiće originalnih djelova nemora recimo ručica prozora da bude iz te godine ako nemožeš nači bitno je da nije od golfa ili lade ili...skužio si! Imaš krila super..neka ih limar pogleda pa češ dalje...

a za ostale dijelove imaš mogučnost nabavke preko interneta i/ili u trgovini npr astor u bg...itd...a limar mora da bude ozbiljan i da pozna bubu(da je radio barem 2-3kom) inače u 90 % slučajeva če da radi po svojoj volji a to nerijetko završi loše(prosurfaj ovaj ili neki drugi buba forum)

drugo broj motora je na bolku motora kad se digne hauba gledaš između remena (kaiša) nosač dinama pa ispod..nije teško nači jedini brojevi ukucani u blok...

za pravu restauraciju(odvajanje karoserije od šasije) spremi se na iskrcavanje love jer koliko vidim novi si u ovome a i nisi limar(pretpostavljam)..
o ciframa je teško govoriti ovako preko tipkala ..to se obično dogovara sa majstorom koji se hvata posla..i uvijek ali uvijek dodaj još 10-20% i cca tonu živaca...

nadam se da sam te nekoliko uputio u daljnje korake u vezi dedine bube...

lp

Nazad na vrh Ići dole
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 19:13

Sređivanje dedine bube - laička pitanja 51074810
Nazad na vrh Ići dole
pavle
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
pavle


Broj poruka : 701
Datum upisa : 01.07.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 19:34

prednji branik je originalan, rekao bih, mada su slike dosta nepregledne, tj malo se na njima šta vidi.
takođe, glasam za originalno stanje, šta god te ponelo da uradiš jednog dana će ti biti krivo... ono što bih posavetovao je da probaš da nađeš polovne ali originalne delove.

lol!
Nazad na vrh Ići dole
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 20:51

malo sam bolje pogledao slike...prednji branik definitivno nije original...ali hauba bi mogla biti..kao i ručka na haubi koja se ugrađivala do 67 godine...mislim da imaš 67 standard.i zadnja hauba je 67 (poluduga)..na tu bubu idu prednja krila sa tzv "kosim" farovima....nego reci ti meni koliko rupa ima fega na bubi? 4 šarafa ili 5? ako ima 5 širokih onda je moguće bila 6v...a to je dobro jer je kao i špar jako lijep model bube..

67 std cheers motor 1200
Nazad na vrh Ići dole
pavle
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
pavle


Broj poruka : 701
Datum upisa : 01.07.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 22:51

To na koliko je Volti bila instalacija nema veze sa točkovima. Mi smo imali špara iz 70. koji je bio na 6V.
Ja bih rekao da je prednji branik blade, ali trebale bi bolje slike...
Nazad na vrh Ići dole
jezovuk
pridošlica
pridošlica
jezovuk


Broj poruka : 4
Godina : 39
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.09.2012

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 23:23

Nov sam u bubarenju 100%. I naravno, nisam limar Very Happy
Hvala na savetima, javljam se kad napravim bolje slike.
Nazad na vrh Ići dole
kema
dr. VW
dr. VW
kema


Broj poruka : 974
Godina : 57
Lokacija : futog
Datum upisa : 19.11.2010

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeSre 12 Sep - 23:56

ona garnitura sijalica je lepa
Nazad na vrh Ići dole
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeČet 13 Sep - 9:45

pavle ::
To na koliko je Volti bila instalacija nema veze sa točkovima. Mi smo imali špara iz 70. koji je bio na 6V.
Ja bih rekao da je prednji branik blade, ali trebale bi bolje slike...

ovo nije špar 100 % kažem samo da je veča vjerojatnost da je 6 v ako ima 5 rupa....imao sam i ja špara 6v Very Happy

Nazad na vrh Ići dole
bubuleja
dr. VW
dr. VW
bubuleja


Broj poruka : 1021
Godina : 46
Lokacija : rijeka
Datum upisa : 03.10.2007

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeČet 13 Sep - 9:47

kema ::
ona garnitura sijalica je lepa

ima koju godinicu Laughing cca 40
Nazad na vrh Ići dole
kema
dr. VW
dr. VW
kema


Broj poruka : 974
Godina : 57
Lokacija : futog
Datum upisa : 19.11.2010

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeČet 13 Sep - 18:19

i ja verujem da to nije spar,vec jeftiniji model standarda za domace trziste . Model 66 za 67 godiste,za skuplje modele u tom periodu u ponudi 12v napajanje...
Nazad na vrh Ići dole
kema
dr. VW
dr. VW
kema


Broj poruka : 974
Godina : 57
Lokacija : futog
Datum upisa : 19.11.2010

Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitimeČet 13 Sep - 18:30

zanimljivo je da od ovog modela bobine imaju udvojenu + uticnicu
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sređivanje dedine bube - laička pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Sređivanje dedine bube - laička pitanja   Sređivanje dedine bube - laička pitanja Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sređivanje dedine bube - laička pitanja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» par pitanja...
» par pitanja....rookie problems
» Pitanja u vezi tipa za jedan SparKaefer

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: BUBA :: od 1967-
Skoči na: