vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Boxer trazi osvezenje....

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
vwBane
pridošlica
pridošlica
vwBane


Broj poruka : 29
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 11.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeSub 19 Nov - 19:50

Cao prijatelji i ljubitelji ove vazduhom hladjene limuzine cheers Treba da izvrsim neke radove na mom BOXER-u,pa bih cisto da cujem od vas neki savet,ili komentar.Sve je pocelo tako sto je mastio svecicu na trecem cilindru.Mislio sam da nije nista ozbiljno,lepo je radio,super palio.Onda resim da odem do majstora da vidim sta je sa kompresijom,kad ono jedva 6 bar-i(na III cilindru) Crying or Very sad i to pri radu motora.Vec sam ranije na ovom forumu dobio neke savete,ali iskreno nisam razmisljao da je sve to neophodno da radim.Motor skidam sledece sedmice,pa kada se skinu glave videcu u kakvom je stanju.Bez obzira na sve,zamenucu ventile,vodjice ventila,karike i letece lezaje.Promenuo bih i cevi podizaca ventila kad sam vec u kancelariji.Necu rasklapati blok,mislim da je radilica ok,a predhodni vlasnik ga je pre oko 10-tak godina trnovao.Uzeo sam i centralni drzac menjaca,ali nemam predstavu kako se on menja(kako da izvedem to Question ).Unapred hvala za svaki komentar i savet i jos jednom pozdrav za sve cheers
Nazad na vrh Ići dole
draganavala
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
draganavala


Broj poruka : 478
Godina : 52
Lokacija : Avala
Datum upisa : 19.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeSub 19 Nov - 20:20

ovo sto si nabrojao nazvalo bi se (majstorskim zargonom) osvezenje motora. kad rasklopis poskidaj ventile, kupi nove i jednim probaj koliki je zazor u vodjicama, zazor je uvek samo u pravcu od klackalice ka ventilu i tako se i proverava. 5 stotih je tolerancija kod novih mada ima nekih koji ostavljaju 7
vrlo je moguce da su usisne ok i da je potrebno samo izduvne raditi a kupuju se pojacane
obicni frezeri za ravnanje siceva ventila su obicni meksi od siceva a to znaci da ne moze bilo ko da ti kvalitetno uradi glave. a posto motor ne otvaras na pola nemoj letece ni menjati... prvo, tesko je na licu mesta i postoji rizik da nesto upadne i ostane zaglavljeno u bloku pa ga moras naknadno otvarati, drugo, kako su novi lezajevi idealni ravni a radilica je po malo ovlna i sigurno dobila izvesne riseve tj. tragove rada veca je sansa da novi prave problem nego stari.
a kad si vec u kancelariji zameni semering, nije lose Rolling Eyes za vise info na pm.
Nazad na vrh Ići dole
http://...
vwBane
pridošlica
pridošlica
vwBane


Broj poruka : 29
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 11.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeNed 20 Nov - 0:02

Da li ne napravim veci problem ako ne zamenim letece lezaje(veci pritisak klipa na radilicu)?Zna li neko kako je zameniti centralni nosac manjaca?
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeNed 20 Nov - 10:43

Koliko troši ulja?
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
vwBane
pridošlica
pridošlica
vwBane


Broj poruka : 29
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 11.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeNed 20 Nov - 17:01

KdF ::
Koliko troši ulja?
Trosi nekih 500-600 g. na 1000 km.Sto se tice snage i potrosnje ja sam zadovoljan,pali i sada na pola kljuca.Ipak je to stara masina('76).Citao sam u prospektu fabricki podatak u kome kazu da je dozvoljena potrosnja ispravnog motora od 0.3 do 1.0L ulja na 1000 km.Kada taj podatak uporedis sa drugim motorima,to uopste nije mali opseg.Ali fabrika se iz nekog razloga tim opsegom ogradjuje(verovatno iz razloga sto cilindri i glave trpe vece toplotno opterecenje za razliku od vodom hladjenih motora kod kojih se temperatura drugacije regulise).Taj opseg opravdava jos i nacin i uslovi voznje.Evo i jedan proslogodisnji prilog u AVI formatu u vezi mog motora:

Nazad na vrh Ići dole
bili
VW zaluđenik
VW zaluđenik
bili


Broj poruka : 239
Godina : 47
Lokacija : Neusatz
Datum upisa : 15.11.2008

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeNed 20 Nov - 19:22

I kod najnovijih VW je dozvoljena potrošnja ulja do 1l na 1000 km!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.021.rs
kema
dr. VW
dr. VW
kema


Broj poruka : 974
Godina : 57
Lokacija : futog
Datum upisa : 19.11.2010

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeNed 20 Nov - 19:59

Boxer trazi osvezenje.... 141120111457
Boxer trazi osvezenje.... 141120111458
kad smo kod novih
zanimljivo rešenje na vw klipnjače ne seku pri obradi već ih lome
ležaj idealno leži nema više kuckanja i upasivanja
Nazad na vrh Ići dole
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeNed 20 Nov - 21:58

vwBane ::
Onda resim da odem do majstora da vidim sta je sa kompresijom,kad ono jedva 6 bar-i(na III cilindru) Crying or Very sad i to pri radu motora.

Kako to pri radu motora, kako je merena kompresija? Pritisak od 6 atmosfera je mislim na donjoj granici za 1200 motor. Apsolutan iznos pritiska ne mora da bude od presudnog značaja za otvaranje motora, obično se to radi kada potrošnja ulja postane velika, ili kada jedan cilindar izgubi kompresiju (razlika u odnosu na ostale veća od 1,5-2 atmosfere).

Naravno, osvežavanje mu ne bi škodilo, ali ako potrošnja ulja nije prevelika i svi cilindri imaju ujednačenu kompresiju, taj motor i tako može još da potraje ako radilica nema preveliki aksijalni zazor.

Što se klipnjače tiče, lomljenje nije nova tehnologija. Mislim da taj postupak značajno pojeftinjuje proizvodnju i zato se koristi, jer je smanjen broj operacija.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
draganavala
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
draganavala


Broj poruka : 478
Godina : 52
Lokacija : Avala
Datum upisa : 19.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeNed 20 Nov - 22:22

RE: Kema, sta znaci kuckanje i upasivanje lezaja?

kod modela 1,2 i prvih 1,3 (f) treci cilindar je imao slabo hladjenje zbog polozaja hladnjaka za ulje. cak su pokusali polozajem brega u razvodniku da to kompezuju na taj nacin sto su pomerali breg i 3. cilindru davali za nijansu kasnije paljenje. mada i to nije dale neke velike rezultate u normalnij eksploataciji to su ipak pouzdani i dugotrajni motori.
ako je razlika 2 ili vise bara izmedju cilindara popravljaj ga da ne bude kasno.

veca potrosnja ulja u katalogu je data jer je u pitanju boxer motor i prilikom mirovanja svo ulje iz karika ne ode u karter vec nesto zavrsi ispred klipa i karika pa ga prilikom kasnijeg paljenja sagori i izbaci (malo zadimi) a kasnije radi lepo i bez dima. upravo ovaj detalj povecava potrosnju ovom tipu motora
Nazad na vrh Ići dole
http://...
bili
VW zaluđenik
VW zaluđenik
bili


Broj poruka : 239
Godina : 47
Lokacija : Neusatz
Datum upisa : 15.11.2008

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimePon 21 Nov - 8:55

KdF ::
Što se klipnjače tiče, lomljenje nije nova tehnologija. Mislim da taj postupak značajno pojeftinjuje proizvodnju i zato se koristi, jer je smanjen broj operacija.

Ne samo to. Koliko sam ja čuo, pročitao,... prvi je ovo uveo BMW još 90-tih godina i to zbog toga što kod sečenih klipnjača (ili onih livenih iz dva dela) kasnije nikada ne može da se napravi idealno naleganje i idealan krug gde dolazi ležaj što je jako bitno za velika opterećenja. Dakle prvo se vrši kompletna obrada mesta ležaja i onda se lomi.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.021.rs
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimePon 21 Nov - 10:01

Koliko znam, kod sečenih klipnjača se posle sečenja oba dela bruse na sastavu, pa se spoje, i onda se na tako spojenom komadu obrađuje rupa za ležaj. Ovakva obrada obezbeđuje da rupa za ležaj bude okrugla.
Kod lomljene klipnjače se izbegava sečenje i brušenje sastava što omogućava manji broj operacija a time i jeftiniju i bržu proizvodnju. Koliko se to odražava na ovalnost rupe ne znam...

Mislim da su se lomljene klipnjače pojavile još pre 2. sv. rata, proveriću.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
bili
VW zaluđenik
VW zaluđenik
bili


Broj poruka : 239
Godina : 47
Lokacija : Neusatz
Datum upisa : 15.11.2008

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimePon 21 Nov - 12:24

Ne znam tačno šta i kako ali priča je bila ta BMW je počeo da primenjuje lomljenje kod najopterećenijih motora.

Sad mi je palo još nešto na pamet, kod sečenih kada se spoje dva komada, oni su opterećeni nekom silom pri kojoj se vrši dalja obrada, dok kod ovih koje se kasnije lome tih sila nema. Da li ovo ima nekog uticaja ne znam.

Moguće je da je to bio samo marketinški trik BMW-a.

PS: kod brušenih vijci su opterećeni na smicanje, dok kod lomljenih nisu...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.021.rs
kema
dr. VW
dr. VW
kema


Broj poruka : 974
Godina : 57
Lokacija : futog
Datum upisa : 19.11.2010

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimePon 21 Nov - 16:50

vw koristi te klipnjače na pojedinim motorima preko 10 godina
na motociklima mnogo ranije sa pojavom ovalnih klipova
Nazad na vrh Ići dole
draganavala
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
draganavala


Broj poruka : 478
Godina : 52
Lokacija : Avala
Datum upisa : 19.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimePon 21 Nov - 22:31

da niste malo off sa klipnjacama, covek trazio savet?? clown
Nazad na vrh Ići dole
http://...
vwBane
pridošlica
pridošlica
vwBane


Broj poruka : 29
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 11.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeUto 22 Nov - 23:35

draganavala ::
da niste malo off sa klipnjacama, covek trazio savet?? clown
A,nema veze Wink Samo kada bi mi neko konkretno rekao da li je pametan potez kada je karicim,da menjam i letece lezaje i koliko je to preporucljivo sa obzirom da necu rasklapati blok motora(necu cackati radilicu).E,da.Da li iko zna kakao i koliko je komplikovano menjati centralni nosac menjaca Question Question Question
Nazad na vrh Ići dole
draganavala
dipl. ing. Bubarstva
dipl. ing. Bubarstva
draganavala


Broj poruka : 478
Godina : 52
Lokacija : Avala
Datum upisa : 19.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeČet 24 Nov - 9:58

kad je motor dole nije ni malo komplikovano ukupno 5 matica(navrtki) treba da odvijes i ponovo navrnas...


Poslednji izmenio draganavala dana Pet 25 Nov - 11:16, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://...
vwBane
pridošlica
pridošlica
vwBane


Broj poruka : 29
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 11.09.2011

Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Boxer trazi osvezenje...   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitimeČet 24 Nov - 14:48

draganavala ::
kad je motor dole noje ni malo komplikovano ukupno 5 matica(navrtki) treba da odvijes i ponovo navrnas...
Hvala matori,veliki pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Boxer trazi osvezenje.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Boxer trazi osvezenje....   Boxer trazi osvezenje.... Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Boxer trazi osvezenje....
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Boxer dobio osvezenje.....
» trazi se buba! :)
» kad se trazi,onda se i nadje !
» Blondie trazi novog gazdu :)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Motori-
Skoči na: