vw-vhs-mladenovac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
vw-vhs-mladenovac

Ljubitelji vw vozila sa vazduhom hladjenim motorima
 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 1200 D-upomoc !!!

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
gazda
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
gazda


Broj poruka : 514
Godina : 51
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimePon 3 Sep - 23:32

E ovako
Resimo kum i ja da zbudzimo motorche koje nam je odstajalo malko vise,i kad smo probali da ga obrcemo rucno,malo zapinje.Pa lepo dofatismo alat i rasklopili do cilindara (skinute glave i alternator,pumpa usisna grana +svi limovi)
ostao blok i cilindri.
Radilica nema ni aksijalno ni radijalno pomeranje (bila uradjena puna generalna)
e sad dr Kdf ili drugi ako mogu da mi daju par odgovora bio bih zahvalan:
-jedan cilindar ima malo unutrasnje korozije po kojoj nije trcao klip,postoji li mogucnost necim ocistiti taj cilindar (drugi su ok) smirgla,poliranje ili t.s. da se skine ta korozija ?
-glave mi deluju ok samo cime ocistiti ventile i moraju li se skidati i slajfovati i menjati vodjice i gumice ako na okce lice da su ok ?
-koji su momenti stezanja glava ?
-treba li na nesto posebno da se obrati paznja prilikom sklapanja (tipa ocistiti tu i tu povrsinu extra,ili ocistiti usisnu granu s time itd

Unapred zahvalan

Gazda
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
Dika
dr. VW
dr. VW
Dika


Broj poruka : 3851
Godina : 71
Lokacija : Mladenovac
Datum upisa : 01.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimeUto 4 Sep - 7:00

gazda ::
E ovako
Resimo kum i ja da zbudzimo motorche koje nam je odstajalo malko vise,i kad smo probali da ga obrcemo rucno,malo zapinje.Pa lepo dofatismo alat i rasklopili do cilindara (skinute glave i alternator,pumpa usisna grana +svi limovi)
ostao blok i cilindri.
Radilica nema ni aksijalno ni radijalno pomeranje (bila uradjena puna generalna)
e sad dr Kdf ili drugi ako mogu da mi daju par odgovora bio bih zahvalan:
-jedan cilindar ima malo unutrasnje korozije po kojoj nije trcao klip,postoji li mogucnost necim ocistiti taj cilindar (drugi su ok) smirgla,poliranje ili t.s. da se skine ta korozija ?
-glave mi deluju ok samo cime ocistiti ventile i moraju li se skidati i slajfovati i menjati vodjice i gumice ako na okce lice da su ok ?
-koji su momenti stezanja glava ?
-treba li na nesto posebno da se obrati paznja prilikom sklapanja (tipa ocistiti tu i tu povrsinu extra,ili ocistiti usisnu granu s time itd

Unapred zahvalan

Gazda

Cilindar ocistiti tako sto ces uzeti jako stinu smirglu (2000) nakvasiti uljem i blago pritiskajuci skinuti koroziju.
Glave postavi tako da kompresioni prostor bude okrenut na gore, sipaj u isti benzin i gledaj dali prolazi kroz ventile, ukoliko ne prolazi nemoras da ih slajfujes.
Glave se stezu na 3,5kpm.
Proveri na usisnoj grani dali su obe cevke prohodne.
I normalno je da sve povrsine bu ociscene.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vw-vhs-mladenovac.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimeUto 4 Sep - 8:09

Kad si vec skinuo cilindre, proveri stanje karika. Skini kariku sa klipa i pomocu klipa je uguraj u cilindar, od prilike 1-2 cm od gornje povrsine cilindra (gde dodje glava). Sada spijunom izmeri zazor izmedju krajeva tako ugradjene karike - ako je veci od dozvoljenog (granica istrosenja 0.9 za kompresione i 0.95 za uljnu), menjaj karike. Takodje izmeri zazor karike u klipu spijunom (bocni zazor u kanalu, maks. 0.12 za prvu i 0.10 za drugu i uljnu). Takodje ne bi bilo lose poskidati sve karike i ocistiti kanale na klipu, u tim kanalima ispod karika se obicno nahvata cundera pa karike tesko rade. Samo, vodi racuna da ne izmesas karike i klipove, i da ih ne okrenes naopako! Na celu klipa postoji strelica, i ona mora da pokazuje ka zamajcu. Na karikama stoji oznaka "TOP" ili "OBEN" i ta oznaka treba da bude okrenuta ka celu klipa. Kada se klip ugradi, sastavi karika treba da budu zakrenuti pod 120° medjusobno, s tim sto sastav uljne karike treba da bude okrenut na gore. Posle detaljnog cicscenja, cilindre nije lose ulepovati u glavama (sa malo paste za ventile) kako bi to dihtovalo. Vodjice treba menjati ako zazor (kippspiel, zazor klimanja, meri se komparaterom) izadje iz tolerancije, a to je 0.8mm.
Da bi dobro ocistio kanale u glavi, morao bi da povadis sve ventile, takodje pazi da ih ne izmesas! Gumice promeni obavezno, prevashodno one ispod srafova koji drze klavijaturu kao i one na ventilima. Sucrore rastegni ili promeni, ali obavezno stavi nove gumice jer i tu oce da curi. Promeni i one kartonske dihtunge na sastavu cilindra i kucista motora. Sad je mozda kasno, ali sipke podizaca ventila takodje ne treba pomesati, treba ih vratiti na svoja mesta!
Cilindre takodje treba vratiti na svoja mesta. Prilikom ugradnje cilindar okreni tako da rebra ne dodiruju brezone kojima se steze glava! Rebra glava i cilindara dobro ocisti radi boljeg hladjenja.

Evo seme stezanja glave motora. Obrati paznju na redosled (brojevi ucrtani na mestu srafova!) i momenat. Prvo stezanje ide na 1mkg, a konacno na 2,5mkg (tako pise u fabrickoj knjizi, mada sam i ja vidjao 3,5mkg). Redosled je bitan da se glava ne bi iskrivila.

1200 D-upomoc !!! Stezanjeglavegj6
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimeUto 4 Sep - 9:04

1200 D-upomoc !!! Klipoviisucww4

Slike i podaci su iz fabricnog uputstva skinutog sa zvanicnog VW sajta posvecenog starim modelima, www.vw-classicparts.de/
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
gazda
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
gazda


Broj poruka : 514
Godina : 51
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimeUto 4 Sep - 10:41

Ljudi,puno hvala na detaljnim savetima,evo koliko danas idem da premerim zazore i da smirglam onaj jedan cilindar,doduse Kdf u pravu si pomesao sam podizace,pa kad zapne dalje ja ce da kukam. pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimeUto 4 Sep - 11:00

E pa ako si ih pomesao onda nista... Mislim, ne moze nista strasno da se desi, sad ce svaka sipka ponovo sebi da pravi mesto u klackalici i podizacu.

E da, zaboravo sam i ovo - kada skines klackalice (klavijaturu) proveri da li su ventili nastavkovani (raskovani) od udaraca klackalice, odnosno srafa za stelovanje zazora. DAkle, povrsina ventila gde udara klackalica treba da bude ravna, ne sme mnogo da bude udubljena na sredini, jer to onda smeta kada se steluje zazor. Kad je sve dole, razradi i te srafove na klackalicama jer znaju da zapeknu. Ako su stabla ventila jako nastavkovana, trebalo bi ih prebrusiti ili zameniti ventile.

Posle sklapanja motora obavezno nasteluj zazor ventila!

Uzgred, svega ovoga ne bi bilo da je motor bio konzerviran. Samo se izvade svecice i sipa se u svaki cilindar ulje, motor se okrene par krugova i svecice se vrate. Posle toga se svakih nekoliko meseci radilica okrene, i to je to...
Umesto toga, moze ulje da se sipa po malo u grlo karburatora dok motor radi na leru, tako da se svi unutrasnji delovi dobro zamaste. U nedostatku specijalnog ulja za konzerviranje moze se upotrebiti i obicno motorno ulje.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
gazda
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
gazda


Broj poruka : 514
Godina : 51
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimeČet 6 Sep - 13:50

Pogresi covek,svakom se desi.........
Al za sledeci put bude olio sipan u svece
P.S.kad dodje do ventila cujemo se da mi pojasnite kako se steluju a trebace mi i objasnjenje kojim se redom sta stavlja natrag (pogotovo oni limcici)
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimeČet 6 Sep - 14:42

O stelovanju ventila sam negde pisao, ali ne mogu da nadjem.

1. Zazor kod vecine novijih motora je isti za usisne i izduvne, i iznosi 0,15 mm. Za prve serije 1300 iznosio je 0.2 za usisne i 0.3 za izduvne ali je to kasnije vraceno na 0.10 mm. Kod starijih motora propisani zazor je bio 0.1 / 0.1 mm.

2. Steluje se onaj cilindar, kome je suprotan na vagi. Znaci, ako su ventili 1. cilindra na vagi, steluje se 3. i tako redom.

3. Okretati radilicu dok ventili nekog cilindra ne dodju na vagu. To se prepoznaje tako da jedna klackalica otvara a druga zatvara ventil kada se radilica okrece levo-desno.

4. Popustiti kontramatice na klackalicama suprotnog cilindra, uvuci merni listic (spijun) izmedju klackalice i ventila, i srafom podesiti zazor tako da se merni listic provlaci relativno tesko (mozda malo skripi) izmedju ventila i klackalice. Gurati listic ravno, jer ce inace iskriviti. Sledeci merni listic (0,20) ne sme da udje, a ni 0,15 ne sme da ide suvise lako jer je tada zazor preveliki. Na kraju stegnuti kontramaticu i proveriti zazor. Postupak ponoviti i za drugi ventil.

5. Okretati radilicu dalje dok sledeci cilindar ne dodje na vagu.

6. Ponavljati tacke 3., 4. i 5. sve dok se ne nasteluju svi ventili. Kada su sve kontra-matice stegnute, obici jos jedan krug radi provere.

Preveliki zazor ventila je manje opasan od premalenog. Ako je zazor suvise mali, pecurka ventila ne lezi dobro na sicu i onda se toplota ne prenosi na sic, pecurka se pregreva, i desava se da izgori ventil a i sic. Da stvar bude gora, moze da se desi da otpadne pecurka u cilindar i da napravi lom u motoru.
Ako je zazor preveliki, to menja vreme razvoda - ventil je krece vreme otvoren, a to deluje na smanjenje snage motora i povecanje potrosnje, ali to su relativno mali uticaji osim ako je zazor bas mnogo veliki. To se takodje cuje narocito na leru. Osim toga, usled stalnih udara u sistemu razvoda, povecava se abanje celog sistema (bregaste, podizaca, sipki podizaca, klackalica, i eventulano stavkovanja ventila).
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
gazda
Vazdušno hlađeni mozak
Vazdušno hlađeni mozak
gazda


Broj poruka : 514
Godina : 51
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimeČet 6 Sep - 18:23

Veoma jako i te kako skroz zahvalan na preciznom i opsirnom odgovoru,kao da sam ih nastelovao,odstampao sam text i kad dodje do situacije stelovanja bude bilo bez greske.Jos jednom hvala dragi DR Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.buba-beograd.com
KdF
Ultimativni znalac VW problematike
Ultimativni znalac VW problematike
KdF


Broj poruka : 3820
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 03.06.2007

1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitimePet 7 Sep - 8:24

Takodje, zaboravih da napomenem - kada se motor ostavi i konzervira, obavezno treba zatvoriti izduvne i usisne kanale na glavama, da ne bi ulazio vlazan vazduh koji moze da izazove koroziju na cilindrima i ventilima. U slucaju da su karburator i lonac auspuha na motoru, treba zatvoriti grlo karburatora i izduvne cevi.
Nazad na vrh Ići dole
http://kisobrani.blogspot.com
Sponsored content





1200 D-upomoc !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: 1200 D-upomoc !!!   1200 D-upomoc !!! Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
1200 D-upomoc !!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Upomoc! :)
» upomoc-zadnja torzija t2-
» 1200
» Vw 1200
» VW 1200 j 75

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
vw-vhs-mladenovac :: TEHNIKA :: Motori-
Skoči na: